Національний заповідник «Херсонес Таврійський»
/

«Священний Херсонес», або нехтування Україною

Почати
  • This page available also in
  • English

Національний заповідник «Херсонес Таврійський»У серпні минулого року Президент Росії Володимир Путін прийняв рішення про включення пам’ятників і території Національного заповідника «Херсонес Таврійський», який знаходиться в анексованому Росією Криму, до Єдиного державного реєстру об’єктів культурної спадщини народів Російської Федерації, прийняти Національний заповідник у федеральне ведення і включити його у Список особливо цінних об’єктів культурної спадщини народів РФ.

Перші особи РФ визначили Херсонес Таврійський, як місце сакральне для російської державності, як колиску «російського православ’я». Таким чином, окупанти намагаються пов’язати історію Криму та Росії. Насправді ж, це привласнення культурної спадщини України окупантами є частиною великодержавної гри Кремля. Це є безуспішна спроба підняти Володимира Путіна, сучасного загарбника, до рівня славетного українського князя Володимира, хрестителя Київської Русі. Переконуючи етнічних росіян в правоті дій кремлівської влади, російські пропагандисти фальсифікують той історичний факт, що Київська держава була досить впливовою вже тоді, коли Москви ще не існувало. Але ж, хрещення Київської Русі кардинально відрізняється від прийняття християнства Московською державою. А факт хрещення князя Володимира у Херсонесі, лише підтверджує близькість та пов’язаність тогочасного Криму та Києва. Чомусь провідниками великодержавницької концепції ігноруються факти 1783 року: варварського нищення російською імперською армією давнього грецького міста для побудови фортеці Ахтіар – військової бази імперського Чорноморського флоту.

Виявляється тенденція присвоєння не тільки чужих земель, але й славних сторінок чужої історії, – це дуже характерно для тих, хто у всі часи приходив до влади в Російській державі. Насправді, російська політична еліта в цілому та Володимир Путін зокрема, прагнуть втілити великодержавну ідею. І в правоті своїх злочинних дій політики намагаються переконувати росіян, тим самим сіючи ворожнечу між братерськими народами. Адже сучасна Російська Федерація має імперське минуле, має імперські амбіції, а значить, лише  у «відродженні Російської імперії» її  чекатиме велике майбутнє. Саме цим російська влада намагається виправдати свої дії щодо Криму.

Привласненням Херсонесу Таврійського, окупанти сприяють ескалації конфлікту, створивши імідж священної війни за «купель Святого Володимира». Звісно, що це веде до тотальної героїзації Володимира Путіна в очах більшості росіян, та демонізації ворогів, у цьому випадку, українців. Незважаючи на те, що у формуванні російської держави та ідентичності Херсонес не зіграв особливої ролі, президент Росії лише виправдовує анексію та військові дії, мотивуючи тим, що «именно здесь находится духовный исток формирования многоликой, но монолитной русской нации и централизованного Российского государства».

Чи буде вдалою спроба Кремля пов’язати історію Криму з Росією, нехтуючи Києвом та українським народом? Вважаю, що ні. Адже, глузування над історією, попрання справедливості, перманентна злочинна політика, яку переслідували Російська імперія, Радянський Союз, а тепер їх спадкоємиця – сучасна Російська Федерація, завжди призводили до руйнування тиранії зсередини.

Ескєндер Абджєллю,

для ІА «Голос Криму»

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Ескєндер Абджєллю

Автор культурологічних матеріалів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: