«Збережемо історію Криму»
/

«Збережемо історію Криму»

Почати
  • This page available also in
  • English

Саме під такою назвою 13 грудня в ДП «Кримський дім» за інформаційної підтримки газет «Кримська світлиця» та «Культура і життя» відкрилася виставка, яка демонструє приватну колекцію кримських монет та артефактів.

«Збережемо історію Криму»«Збережемо історію Криму»Експозиція є закликом до всіх небайдужих про необхідність збереження історичної та культурної спадщини Криму. Ще одна мета цієї виставки – порушення питання «духовної екології», згідно з чим споживацькі інстинкти потрібно відсунути на другий план, а натомість пробудити національну свідомість, яка допоможе усвідомити історію Криму як органічну складову України.

На виставці представлені монети часів Золотої Орди, Кримського ханства, Османської імперії, Великого князівства Литовського. Ці монети є наочним підтвердженням синтезу кількох культур − насамперед грецької, кримськотатарської, української, литовської, польської та молдавської.

Найдавніший експонат виставки – мідна монета з Херсонесу. Саме це місто відіграло знакову роль в історії Русі-України. Монета датується 330-310 роками до нашої ери. Її вік – 2300 років. На монеті зображені лук та стріла. Існує думка, що саме цей образ став прототипом українського тризуба.
«Пророблена велика наукова робота одним із співробітників Вишгородського історико-культурного заповідника − Вадимом Перегудою, який у вільний від роботи час приділив чимало уваги зібранню цієї колекції. Історія кримськотатарських зв’язків у будь-якій сфері – чи то в політиці, чи то в культурі, чи то торгівлі – має глибоке коріння. В суспільній свідомості склалося так, начебто українці завжди воювали з кримськими татарами. Але насправді це далеко не так. Були великі періоди миру та тісні стосунки з Кримським ханством, як у торгівлі, так і у військовій та політичній сферах. Однією з найбільших спільних операцій була Конотопська битва. Виставка «Збережемо історію Криму» уособлює всю ту величезну, можна сказати, тисячолітню історію кримсько-українських стосунків», − розповів доктор історичних наук, заступник директора з науково-дослідної роботи Вишгородського історико-культурного заповідника Тарас Чухліб.

«Збережемо історію Криму»Крім того, у контексті виставки вперше на теренах України була представлена експозиція екслібрисів «Синтез двох культур», яка розповідає про татарські корені польського письменника Генрика Сенкевича та вказує на об’єднавчу основу українського, кримськотатарського, польського та литовського. Це – своєрідний синтез культур на перехресті історії. До речі, цього року виповнилось 170 років від дня народження та 100 років від дня смерті Генрика Сенкевича.

Після проведення виставки приватну колекцію монет та артефактів з Криму буде передано на постійне зберігання до спеціально створеного на базі Вишгородського історико-культурного заповідника фонду «Кримські старожитності».

Ідейний натхненник виставки та директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко наголосила, що подібні заходи сьогодні є вкрай необхідними, адже вони вчать молодь на найкращих зразках культури, археології та історії.

Оксана Бруско, «Кримська світлиця» № 52, 2016 р.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Оксана Бруско

Авторка культурологічних матеріалів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: