Ірма Вітовська

Вишивка в одязі видатних українців

Почати

24 лютого у ДП «Кримський дім» до 150-річчя від дня народження Лесі Українки відкрилася виставка «Узори татарські… надто подібні до українських…» та відбулася презентація проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» з однойменним друкованим виданням.

Анжеліка Гирич

«Вишивка в одязі видатних українців» – проєкт київського Музею видатних діячів української культури та «ZETA atelier», метою якого є через світ одягу, жіночих аксесуарів показати, як українська аристократія ХІХ – початку ХХ століття не лише намагалася жити в ритмі тогочасного європейського життя, а й ознайомлювати світову спільноту зі своєю традиційною національною культурою; привернути увагу до діяльності, суспільної значущості осіб, яким цей одяг належав. Бо саме вбрання безпосередньо пов’язане з людиною і найповніше віддзеркалює її. У другій половині ХІХ століття представники української аристократії та національно-свідомої інтелігенції власним прикладом носити предмети народного одягу почали демонструвати свою національну приналежність. У такий спосіб, зокрема, вишита сорочка стала своєрідним маркером української ідентичності.

Проєкт «Вишивка в одязі видатних українців» дає змогу ознайомитися з відновленими версіями сорочок видатних українців, які стояли біля витоків українського національного відродження. На сьогодні майстринями «ZETA atelier» відновлено та вишито сорочки Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Старицького, Івана Франка, Дмитра Яворницького, Максима Рильського, Марії Заньковецької, Миколи Садовського та предмети одягу, оздобленого вишивкою з родин Скоропадських та Косачів. Оригінали, з яких відшивалися сучасні версії, зберігаються в музейних колекціях різних міст України.

Фотомитці Ліліана Зез та Андрій Паславський створили портрети відомих сучасників: науковців, акторів, режисерів, журналістів, громадських діячів у відшитих версіях вишиванок, що належали видатним українцям. На портретах – актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, народна артистка України Анжеліка Гирич, заслужена артистка України Ірма Вітовська, продюсерка Наталія Яковлева, засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк, філософ та релігієзнавець Ігор Козловський, фронтмен фольк-рок-гурту «Kozak System» Іван Леньо, муфтій Шейх Саід Ісмагілов, музикант Назар Чорношличник та інші.

Ігор Козловський

«Мене надихнула сама ідея «ZETA atelier» поєднати вишиванкою видатних постатей минулого і сучасності, – розповіла фотомайстриня Ліліана Зез. – Я справді задоволена результатом, адже реалізація ідеї була дуже відповідальною як для фотографів, так і для наших знаменитих учасників проєкту. Також для мене є дуже символічним, що презентація фоторобіт відбулася саме в Кримському домі, адже частина мого життя пов’язана з Кримом».

На виставці представлено фігуру Лесі Українки у повний зріст (скульптори – Альбіна Сафонова та Олег Цось), одягнену у відшиту версію сорочки, оригінал якої зберігається в столичному Музеї видатних діячів української культури.

Колекцію кримськотатарського одягу, оздобленого традиційною вишивкою, презентувала дизайнерка Ельміра Катакі. Нею ж був відшитий та вишитий орнаментами, зібраними в Криму Лесею Українкою, національний головний убір кримських татар «такіє», який презентував журналіст Ділявер Саідахметов.

У музичній частині урочистого відкриття виставки прозвучали кримськотатарські мелодії у виконанні джазового композитора та піаніста, заслуженого артиста України Усеїна Бекірова та унікальні композиції Гната Хоткевича на харківській бандурі, що виконав соліст Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г. Верьовки, заслужений артист України Володимир Войт.

Вікторія БУКЕТ

Фото Ліліани ЗЕЗ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: