Галерея ім. І. Айвазовського до ремонту
Галерея ім. І. Айвазовського до ремонту
/

В пам’ять про мене, Айвазовського, заповідаю галерею місту Феодосії…

Почати
  • This page available also in
  • English

Редакція газети «Кримська світлиця» продовжує друкувати цикл авторських статей на тему сучасного стану культурних пам’яток у Криму та необхідності невідкладного ухвалення державними політиками нашої країни рішень для захисту та збереження культурної спадщини України на окупованій території.


«Моє щире бажання, щоби будинок моєї картинної галереї в місті Феодосії з усіма в ній картинами, статуями й іншими творами мистецтва, що перебувають у цій галереї, складали повну власність міста Феодосії, і в пам’ять про мене, Айвазовського, заповідаю галерею місту Феодосії, моєму рідному місту», – таким є текст заповіту видатного художника-мариніста і баталіста Івана Айвазовського. Дошка з цим написом і зараз висить на фасаді галереї художника.

У 1900 році після смерті митця згідно з його заповітом галерея була передана рідному місту – Феодосії. У музеї розміщено колекцію приблизно із 12 тисяч картин марин великого майстра, найбільша в світі колекція його робіт на біблійну, міфологічну та іншу тематику (417 шт.), роботи однодумців і послідовників Айвазовського, картини мариністів XVIII-XIX століть.

Незважаючи на те, що галерея є власністю Феодосії, в 2014 році, після анексії Криму, все, що перебувало в музеях міста, стало «власністю Республіки Крим», принаймні згідно з документом за підписом нинішнього «глави кримського парламенту» Володимира Константинова. У 2016 році російський уряд Криму укладає тристоронній договір з адміністрацією Феодосії і Картинною галереєю про те, що всі художні полотна на 10 років передаються музею.

Україна неодноразово повідомляла про грубі порушення в діяннях РФ щодо української культурної спадщини. Попри це, всупереч міжнародному й українському законодавству, Росія вивозила роботи з галереї Івана Айвазовського з українського півострова для тривалого експонування, не спитавши про це нікого. Так, у 2016 році 38 картин Івана Айвазовського з Феодосії були передані в московську Третьяковську галерею. Міністерство культури України у відповідь заявило про порушення статті 5 Гаазької Конвенції від 1954 року, яка забороняє вивозити цінності з окупованих територій. Пізніше директор Феодосійської галереї імені Івана Айвазовського Тетяна Гайдук повідомила, що картини повернулися до Криму, і більше їх не планують вивозити до Росії.

У вересні 2017 року «Громадська палата Криму» висловилася про необхідність передачі картинної галереї до «республіканського фонду». Основним аргументом виступали питання, пов’язані з подальшим фінансуванням музею. Обґрунтовувалася ця ініціатива тим, що, підпорядковуючись «республіці Крим», галерея ім. І. Айвазовського матиме краще фінансування. Це буцімто дозволить провести ремонтні роботи в галереї, що виведе культурний заклад на новий рівень. «Муніципальна влада» навела безліч «переваг» зміни форми власності, запевнивши, що галерея не переїде. На щастя чи на горе для самого музею, ця пропозиція не була схвалена мешканцями міста, які вважають галерею ім. І. Айвазовського гордістю Феодосії. Натомість «муніципальна влада», намагаючись заспокоїти містян, запевнила, що це питання не буде вирішуватися без урахування думки громадськості.

На початку листопада 2018 року на засіданні «Громадської палати Криму» знову обговорювалася доля галереї ім. І. К. Айвазовського, а саме: передача в федеральну власність і створення на її базі філії Державної Третьяковської галереї. Тоді ж «міністр культури» Криму Аріна Новосельська підтвердила, що мінкульт Криму проти передачі галереї в федеральне відання. Вона пояснила, що рішення про передачу галереї Айвазовського у власність Республіки Крим уже прийнято, але воно ще не оформлено документально. За її словами, це було зроблено через те, що заходи, котрі вживаються органами місцевого самоврядування для забезпечення фізичного збереження музейних предметів і колекцій, їхньої безпеки, реалізації конституційного права громадян на доступ до культурних цінностей, є недостатніми, зважаючи на обмежені фінансові і кадрові ресурси.
Проте «глава» Криму Сергій Аксьонов під час виїзної наради, яка відбулася 13 грудня 2018 року, заявив про те, що картинна галерея імені І. К. Айвазовського залишиться у власності міста. Остаточну крапку в цьому питанні було поставлено на сесії Феодосійської міської ради 29 березня 2019 року, на якій було вирішено залишити-таки галерею місту.

Поки тривали суперечки щодо зміни форми власності музею, стара будівля Феодосійської картинної галереї ім. І. Айвазовського почала потроху розвалюватися, адже вона потребує постійної підтримки та ремонту. За підрахунками теперішньої «влади» Феодосії, на ремонт музею потрібно витратити половину бюджету міста, адже галереї не вистачає сучасного обладнання, освітлення та системи мікроклімату, проте грошей на це в міста немає.

Однак протиаварійні роботи в галереї все ж відбулися, і тривали вони з грудня 2016 року до липня 2017 року, на що з федерального бюджету було виділено 30 мільйонів рублів. У будівлі музею зміцнили покрівлю над головним виставковим залом, повністю замінили черепицю, відремонтували фасад. Після чого в серпні 2017 року директор музею Т. Гайдук заявила, що «за попередніми розрахунками, капітальний ремонт основного корпусу галереї може обійтися в 250-300 млн рублів. Це ремонт головного виставкового залу площею 260 квадратних метрів, установка в галереї систем клімат-контролю і пожежогасіння, а також оснащення залів сучасною мультимедійною технікою».

І от у грудні 2018 року «глава» Криму Сергій Аксьонов заявив, що на ремонт галереї виділено 100 млн рублів. «Ці кошти витратять на приведення в порядок приміщень музею», – уточнив він. А так званий міністр культури Республіки Крим Аріна Новосельська, своєю чергою, розповіла про невідкладні витрати, необхідні для збереження унікальної колекції музею: проектно-кошторисна документація обійдеться в 200 мільйонів рублів, а будівництво нових музейних об’єктів, технічне оснащення приміщень і закупівля нового обладнання – в півтора мільярда до 2022 року.
Втім, куди і на що було витрачено виділені Аксьоновим кошти – не зрозуміло, адже не пройшло і півтора року від нещодавнього ремонту, як у лютому 2019 року феодосійці стали помічати значні тріщини на стінах музею.

За інформацією місцевого ЗМІ «Кафа», «якщо підійти до пам’ятника Айвазовському, то відразу ж впадає в очі велика вертикальна тріщина, розташована праворуч за спиною мариніста, в кутку у ринви, а вінчають її дві темно-сірих плями від зруйнованої обробки. Крім того, то тут, то там, на яскраво-помаранчевому фасаді видно сліди штукатурки, що обвалилася, з чого стає зрозуміло, що якщо найближчим часом не вжити заходів щодо їхнього усунення, можна передбачити швидкий початок нових реставраційних робіт головного корпусу галереї». Натомість негайної реакції на порятунок будівлі з боку як міської, так і кримської влади не надійшло. Всі були зайняті іншими, важливішими, – паперовими справами.

Так, у травні 2019 року Кримська філія Головдержекспертизи Росії схвалила початок розробки проектної документації для реконструкції будівлі Феодосійської картинної галереї імені І. К. Айвазовського.
В обґрунтуванні інвестиційного плану йдеться, що комплексні роботи дозволять усунути наявні проблеми об’єкта культурної спадщини, який капітально не ремонтувався тривалі роки. «Оскільки тривалий час у будівлі не проводилася комплексна реставрація, і вона не пристосовувалася під сучасні вимоги, зараз вона перебуває в стані значного морального і технічного зносу, – констатували фахівці ГДЕ. – Втрачені або перебувають під загрозою втрати автентичні архітектурні, конструктивні і декоративні елементи. У виставкових залах немає наскрізних маршрутів огляду експозиції та можливості доступу для людей з обмеженими фізичними можливостями. А інженерні мережі, технологічне обладнання не справляються з покладеними на них завданнями, не працюють або зовсім відсутні. Через це виникають труднощі із забезпеченням належного мікроклімату в приміщеннях для утримання музейних експонатів і для перебування відвідувачів.

Фінансування робіт для виправлення наявних проблем планується з федерального і регіонального бюджетів. За попередніми даними, тільки першочергові ремонтно-реставраційні роботи обійдуться державі в 500 мільйонів рублів».
Як бачимо, поки будівля Картинної галереї буквально тріщить по швах, кошти на її ремонт зростають прямо-таки у геометричній прогресії, причому лише на папері.
За запевненнями «глави адміністрації» Феодосії Сергія Бовтуненка, «відповідно до федеральної цільової програми розвитку Криму і Севастополя, в поточному році (2019, – ред.) буде підготовлено проектно-кошторисну документацію щодо капітального ремонту будівлі картинної галереї ім. Айвазовського. Роботи з ремонту будуть виконані в 2020 році».

А директор Феодосійської картинної галереї ім. І. К. Айвазовського Тетяна Гайдук, своєю чергою, додала, що обсяги запланованих робіт залежатимуть від розміру фінансування. «Минулого року на замовлення Держкомітету з охорони культурної спадщини підрядник розпочав роботу з підготовки документації. Цього року робота триває і виходить на виконання проектно-вишукувальних робіт. Коли вони будуть завершені і пройдуть експертизи, буде зрозумілий обсяг робіт і їхня вартість. Тоді ми повинні будемо встигнути в бюджет на 2020 рік це закласти. На даний момент документація готується так, щоб капітальні ремонтно-відновлювальні роботи провести в двох наших будинках і побудувати фондосховище. А потім постане питання, в якому розмірі це буде фінансуватися. Але однозначно, в тому чи іншому обсязі в 2020 році роботи на об’єкті будуть розпочаті», – розповіла директор галереї. Тобто остаточна сума й обсяги «ремонтно-відновлювальних робіт», схоже, відомі лише Господу Богу.

Втім, підрядна організація, яка виконувала в 2017 році протиаварійні роботи у галереї, лише у липні 2019 року (тобто не минуло і півроку, у буквальному сенсі) приступила до гарантійного ремонту фасаду будівлі. За словами директорки закладу Тетяни Гайдук, роботи відбуваються не тільки на фасаді, а й в одному з приміщень установи.
«В одному із залів було протікання. Зараз там відбуваються роботи, на час яких картини зі стін прибрали. Це найменший зал, проміжний між вітальнями. Що стосується відновлення фасаду, то ці роботи повинні були закінчити ще минулого тижня. Але у зв’язку з негодою, по-перше, роботи призупинилися, а по-друге, знадобився час, щоб фасад просох після злив», – повідомила Т. Гайдук, уточнивши, що ремонт закінчиться найближчим часом.

Натомість вражає і заявлене кримською владою майбутнє перевтілення галереї, перебудова якої, як уже зазначалося, триватиме до 2022 року. За словами «глави» Криму Сергія Аксьонова, у Криму в найближчі два роки планують завершити роботи щодо створення єдиного Музейного кварталу на базі Феодосійської картинної галереї Айвазовського, на півострів направлені провідні фахівці з Третьяковської галереї Москви для експертної оцінки фондів музею і розробки концепції його реставрації. Перше, що потрапить під зміни, – зали музею. Планується, що після оновлення галерея ім. Айвазовського стане головним музеєм Криму. «Подібного проекту досі не було ні в Криму, ні на півдні Росії. Проект реалізується в рамках федеральної цільової програми, крім того, частину коштів залучено федеральним Міністерством культури з програм, які курирує Мінкульт», – зазначив Аксьонов.

Отже, незважаючи на всі наполеонівські плани нинішніх кримських «керманичів» і знаючи, з яким «завзяттям» і головне – «професіоналізмом» (що видно з історії «ремонту» та «реставрації» інших об’єктів культурної спадщини Криму) вони беруться за роботу (тобто за «освоєння» федеральних коштів) і доводять її до кінця, жевріє надія на те, що після усіх цих «модернізацій» і «капітальних ремонтів» по-російськи від перлини художнього життя й гордості Феодосії – Картинної галереї ім. Айвазовського все-таки щось залишиться. Адже все, що зараз відбувається у культурній сфері Криму, більше нагадує улюблене російське прислів’я: «Заставь дурака Богу молиться, он и лоб расшибет».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Ігор Світличанин

Автор культурологічних матеріалів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: