СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
/

Святотатство і вандалізм проти Дому Господнього

Почати
  • This page available also in
  • English

Боротьба радянської влади з церквою почалася ще сто років тому, у 1918 році. Щоправда, здебільшого в той час конфісковували церковне майно, закривали культові споруди, масових же руйнувань храмів майже не спостерігалось, це почало відбуватися трохи пізніше. Однак «славні» більшовицькі нащадки добре вивчили уроки, і в своїх діях і вчинках пішли набагато вперед від своїх «вчителів». Яскравим прикладом цього є ситуація навколо Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі, що є фактично єдиним храмом Православної церкви України на півострові.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Архієпископ Кримський і Сімферопольський Православної церкви України Климент

Як відомо, 18 червня 2019 року у приміщеннях Кафедрального собору святих Володимира і Ольги Кримської єпархії ПЦУ так зване Міністерство майна Криму почало проводити будівельні роботи. Не попередивши єпархію, будівельники розібрали дах храму. Після цього в Сімферополі кілька разів пройшли проливні дощі, в результаті чого будівлю храму було затоплено.

28 червня так званий Арбітражний суд Республіки Крим зобов’язав Кримську єпархію ПЦУ передати «міністерству майнових і земельних відносин Криму» будівлю єдиного в Сімферополі храму.

І от 24 липня майно Кафедрального собору, за словами архієпископа Кримського і Сімферопольського ПЦУ Климента, було «розграбовано і поламано». «Ситуація дуже критична. Все відбувалося, коли мене не було у Криму. Згідно з рішенням суду, в 2017 році було вилучено 110 квадратних метрів площі першого поверху. Вона була опечатана і перебувала під замком. Але разом з тим було описано і зберігалося церковне майно: крісла, ікони, меблі, килими, посуд, столи, столовий посуд. Зараз це все розграбоване і поламано. Частину речей я побачив на вулиці на звалищі. Де поділися інші речі, я не знаю», – повідомив владика Климент у коментарі для проекту «КримРеалії». «Вони почали погром саме тоді, коли я був на конференції з релігійної свободи. Це Росія так показує всьому світу, що для неї (означає) світове товариство і релігійна свобода», — констатував архієпископ.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Архієпископ Климент біля української військової частини в с. Перевальному, березень 2014 року

Звісно, ця кричуща подія через свою цинічність та нахабність збурила українське суспільство і викликала відповідну реакцію у державних та релігійних колах.

«Такий розвиток подій стосовно релігійної громади Української православної церкви (ПЦУ) є абсолютно прогнозованим, оскільки систематичний тиск та переслідування триває з перших днів окупації Кримського півострова РФ, – зазначило у своїй заяві з приводу погрому в церкві Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. – Адже з перших днів окупації Церква виступала з різкими заявами з приводу російської агресії, крім того, це єдина релігійна організація, яка відмовилась пройти перереєстрацію, як того вимагало законодавство країни-агресора. Без перебільшення можна сказати, що ПЦУ в Криму є на сьогодні одним із символів ненасильницького спротиву незаконній спробі анексії півострова РФ.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Архієпископ Климент біля заблокованого російськими силовиками Кафедрального собору святих рівноапостольних князів Володимира та Ольги УПЦ КП у Сімферополі, 31 серпня 2017 р.

Нагадаємо, до 2014 року в Кримській єпархії УПЦ КП було 46 приходів, 3 православних братства, 1 місія та 1 чоловічій монастир. За 5 років існування в окупації Церква залишилась з 9-ма парафіями та 4-ма священнослужителями.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України засуджує незаконні дії Російської Федерації на території тимчасово окупованого Криму, що пов’язані з незаконним відбиранням майна у релігійної громади, позбавлення можливості вірян та священиків Української православної церкви (ПЦУ) здійснювати богослужіння та релігійні обряди. Такі дії Російської Федерації є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини. МТОТ наголошує, що уся відповідальність за скоєне, згідно з міжнародним правом, лежить на Російській Федерації».

Митрополит Київський і всієї України ПЦУ Епіфаній так само дуже гостро відреагував на нищення храму.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.«Російська окупаційна влада в Криму продовжує наступ на свободу віросповідання. Протягом останніх п’яти років представники Росії шляхом тиску, залякування, беззаконних рішень влади систематично нищать українські православні громади в окупованій Автономній Республіці Крим. З особливою підступністю окупаційна влада бореться проти центру Кримської єпархії Православної церкви України – кафедрального храму святих Володимира і Ольги в м. Сімферополі.

Висловлюю своє глибоке обурення цим черговим фактом насильства російської окупаційної влади проти нашої релігійної громади в Криму! Нагадую тим, хто безпосередньо причетний до насильницьких дій проти храму: ви чините не лише злочин за людським законом, але і вандалізм проти дому Господнього та святотатство, які є важкими гріхами перед Богом. Особливо цинічним є вчинення таких злочинів перед престольним святом кафедрального собору та днем Хрещення Київської Руси-України, події якого, як відомо, історично пов’язані з землею Криму…» – зазначив у своїй заяві предстоятель ПЦУ.

А 27 липня 2019 року відбулося чергове засідання Священного Синоду Української православної церкви (Православної церкви України) під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія. На засіданні одним із перших Священний Синод ухвалив таке рішення щодо ситуації в Криму:

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Погром у Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі, вчинений 24 липня 2019 року

«1. Висловити рішучий протест та глибоке обурення триваючим насильством російської окупаційної влади проти Православної церкви України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, що протягом останнього часу виявилося у цілеспрямованому пошкодженні й розграбуванні будівлі та майна Кафедрального собору святих рівноапостольних князів Володимира і Ольги та Управління Кримської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) у м. Сімферополі, у створенні перешкод для доступу духовенства і вірних до храму та єпархіального управління. Православна Церква України вкотре вимагає від Російської Федерації припинити свідоме порушення в окупованій АР Крим та м. Севастополі одного з основоположних прав людини – права на свободу совісті та віросповідання.

Нагадати особам, безпосередньо причетним до насильницьких дій проти кафедрального храму Кримської єпархії УПЦ (ПЦУ), зокрема діячам російських «судів», «судовиконавцям», а також співробітникам окупаційного «міністерства майна», що їхні дії є не лише злочином за людським законом, але тяжким гріхом святотатства і плюндруванням освяченого дому Божого.

Закликати українську та міжнародну спільноту вимагати від Росії припинити порушення прав української православної
громади Криму, а винних – притягати до відповідальності, включно з посиленням міжнародних санкцій проти Російської Федерації та проти конкретних посадових осіб «суду», «судовиконавців», «міністерства майна» та інших, безпосередньо причетних до порушення права на свободу совісті та віросповідання у окупованій Автономній Республіці Крим».

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Освячення дзвонів у Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги Кримської єпархії ПЦУ в серпні 2016 р.

Не забарилася реакція і від Постійного Представника Президента України в АРК Антона Кориневича, який звернувся до Прокуратури АРК з приводу знищення окупаційною владою у Сімферополі Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира та Ольги Православної церкви України. Про це повідомляється на сторінці представництва у Facebook.

«У Представництві Президента в АРК наголошують, що зазначені факти свідчать про кричуще порушення державою-окупантом норм міжнародного гуманітарного права, основоположних прав та свобод людини, а саме права на вільне віросповідання, можливе порушення ст. 56 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, що є додатком до IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі». У зв’язку з цим, наголошується в заяві, «Представництво звернулось до Прокуратури Автономної Республіки Крим з проханням надати правову оцінку вищевикладеним фактам та належним чином відреагувати на дії окупаційної влади».

Проте, попри реакцію з боку України, наступ на українську церкву в Криму триває: на початку серпня стало відомо, що Кримській єпархії Православної церкви України окупаційна влада півострова повторно відмовила в реєстрації української православної парафії. Владика Климент з цього приводу в коментарі нашій газеті зазначив: «У реєстрації приходу православної української церкви в Криму за російським законодавством мені двічі відмовлено. І постає запитання до Путіна і всієї російської влади, які постійно вимагали здійснити реєстрацію за російським законодавством. Для того, щоб зберегти українську церкву, релігійна громада прийняла рішення здійснити такий крок і всі документи були подані. Тепер очевидно, що це була маніпуляція і брехня. Зараз ми можемо зазначити те, що Сергій Аксьонов не дотримав свого слова. Адже саме він під час нашої зустрічі надавав гарантії для здійснення діяльності нашої церкви у подальшому її існуванні вже за російським законодавством за умови, що я подам документи на реєстрацію за російським законодавством. Насправді, за цією постійною брехнею щодо нашої церкви ховається справжнє обличчя цієї влади та їхня мета – повне знищення нашої віри, нашої української православної церкви в Криму, знищення українського етносу на півострові…».

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Ремонт у Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги, 2019 рік

Ситуація, що склалася в Криму після анексії, багато в чому нагадує нам події сторічної давнини, і не лише стосовно нищення церков. Так звана «націоналізація», яку окупаційна влада почала проводити тільки-но отримала свої повноваження в 2014 році й яка передбачала «віджим» не лише українських держпідприємств і приватного бізнесу, але і земельних ділянок і нерухомості, це фактично та сама «експропріація», яку проводили більшовики сто років тому. Що далі – «червоний терор»?

Нагадаємо:
– 25 квітня 2014 року Кримська єпархія Української православної церкви Київського патріархату офіційно заявила про порушення чинною владою Криму попередніх письмових гарантій недоторканності парафій Київського патріархату в Криму.

– 29 травня 2015 року в Сімферополі відбувся аукціон оренди приміщення площею 112,6 кв. м, що розташовано на 1-му поверсі по вулиці Севастопольська, 17, яке перебувало в оренді Кримської єпархії УПЦ КП. Аукціон організувало й провело «Міністерство майнових і земельних відносин Республіки Крим» без повідомлення орендаторів цього приміщення. На сам аукціон не допустили керуючого єпархією УПЦ КП архієпископа Климента. Конкурс з оренди приміщення виграло Громадське некомерційне об`єднання сприяння розвитку малого й середнього бізнесу в Республіці Крим «РАЗУМ».

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.
Погром у Кафедральному соборі святих рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі, вчинений 24 липня 2019 року

– На початку 2016 року Кримське єпархіальне управління УПЦ КП за рішенням «Арбітражного суду Республіки Крим» позбавили частини приміщення в центрі Сімферополя, в якому розміщується Кафедральний собор святих рівноапостольних князя Володимира і Ольги.

– 14 червня 2016 року «Апеляційний суд Севастополя» зобов’язав Кримську єпархію УПЦ КП сплатити «Міністерству майнових і земельних відносин Республіки Крим» півмільйона рублів штрафу і звільнити 112 кв. м на першому поверсі Кафедрального собору в Сімферополі.

– 8 листопада 2016 року в Сімферополі представники так званого «Фонду майна Криму» намагалися опечатати перший поверх Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира і Ольги УПЦ КП. Архієпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ КП Климент закликав світову спільноту захистити національні, культурні та релігійні права громадян України в Криму.

– 31 серпня 2017 року російські силовики заблокували Кафедральний собор святих рівноапостольних князів Володимира та Ольги УПЦ КП. Храм був оточений бійцями спецназу. Російські судові пристави, не надавши жодних документів архієпископу Клименту, винесли церковне майно з каплиці Кафедрального собору. При цьому вони не складали опис речей, і не пропонували архієпископу підписати жодний акт про вилучення церковного майна.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.– 3 березня 2019 року в Сімферополі російською поліцією було затримано архієпископа Сімферопольського і Кримського Православної церкви України Климента. Практично весь день владику Климента явно під надуманими приводами утримували місцеві правоохоронці. Спочатку вони хотіли його допитати про нібито пограбування ним його ж церкви (!), а згодом перевели до іншого відділку через заяву про «нецензурну лайку» (!) з його боку, після чого ввечері відпустили без складання протоколу.

– 14 березня 2019 року «міністерство майнових відносин Республіки Крим» звернулося в «Арбітражний суд Криму» з позовом про дострокове розірвання договору оренди на приміщення в Сімферополі, в якому розташовується собор святих Володимира і Ольги Кримської єпархії ПЦУ. Підставою в позовній заяві називається борг у сумі 2,95 гривні і пеня в сумі 5,24 грн, що нібито виник з 2016 року. Владика Климент стверджував, що заборгованість відсутня і на це є платіжні документи.

СВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.– 18 червня 2019 року у приміщеннях Кафедрального собору святих Володимира і Ольги Кримської єпархії ПЦУ так зване Міністерство майна Криму почало проводити будівельні роботи. Не попередивши єпархію, будівельники розібрали дах храму. Після цього в Сімферополі кілька разів пройшли проливні дощі, в результаті чого будівлю храму було затоплено.

– 28 червня 2019 року підконтрольний Росії «Арбітражний суд Криму» зобов’язав передати в користування російського Мінмайна Криму приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира і Ольги Кримської єпархії ПЦУ. Суд частково зСВЯТОТАТСТВО І ВАНДАЛІЗМ ПРОТИ ДОМУ ГОСПОДНЬОГО.адовольнив позов «Міністерства майнових і земельних відносин Криму» до Кримської єпархії ПЦУ і постановив, що Кримська єпархія ПЦУ повинна виплатити 12 тисяч рублів державного мита.

– 24 липня 2019 року майно Кафедрального собору, за словами архієпископа Кримського і Сімферопольського ПЦУ Климента, було «розграбовано і поламано».

– 2 серпня 2019 року Кримській єпархії Православної церкви України окупаційна влада півострова повторно відмовила в реєстрації української православної парафії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Євгенія Борисенко

Авторка культурологічних матеріалів, редакторка ТОВ «Видавничий дім «Українська культура»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: