Окупований Крим. Митрополит УПЦ (Московського патріархату) Платон благословляє російську зенітну ракетну систему великої і середньої дальності С-400 «Тріумф», розгорнуту в Феодосії, 14 січня 2017 року
/

Протоєрей УПЦ МП – РПЦ намагався виправдовувати війну РФ проти України “духовними цінностями нашої вітчизни”

Почати

Російські вояки у війні проти України “несуть свій хрест, захищаючи ідеї духовної культури” – помічник севастопольського благочинного УПЦ МП – РПЦ

12 листопада 2022 року підконтрольний російським окупантам телеканал “СТВ” (“Севастопольское независимое телевидение”) оприлюднив запис інтерв’ю з “помічником благочинного Севастопольського округу УПЦ МП – тепер Російської Православної Церкви зі взаємодії з навчальними закладами” “протоєреєм” Міхаілом Вікторовим, який намагався виправдовувати війну РФ проти України “духовними цінностями нашої вітчизни”.

Фото 01. Скріншот із запису зазначеного інтерв’ю. YouTube-канал “Телеканал СТВ. Севастополь” 

На питання щодо думки представників релігійних конфесій окупованого Севастополя щодо російської “спеціальної воєнної операції” Міхаіл Вікторов чітко відповісти не зміг, однак заявив, що воно “однозначно лежить передусім у духовній царині”, оскільки, на його думку, будь-яка війна “виникає не на порожньому місці, зазвичай у серцях, у тих небезпечних ситуаціях духовного життя, коли виявляються пристрасті людини”. При цьому севастопольський протоєрей додав, що Росія, яку він називає “нашою вітчизною”, та її народ “ніколи не виступали агресорами у світовій історії”, однак їм буцімто “завжди доводилося відстоювати ті духовні та культурні цінності, ті ідеї, якими живе наша держава і які лежать у царині духовної культури”. Ці цінності Вікторов охарактеризував як сформовані російською “традиційною” релігійною культурою, яка в усіх регіонах РФ “була домінуючою” і “дозволяла суспільству зберігатися у стабільності, захистити нашу вітчизну у Великій вітчизняній війні і дозволяє сьогодні нашим братам нести свій хрест на передовій”.

Фото 02. Міхаіл Вікторов 

Назвавши президента РФ Владіміра Путіна “людиною, якій Господь Бог доручив нести відповідальність за кожного з нас”, Міхаіл Вікторов запевнив, що розв’язана ним війна проти України “не може не викликати молитовної та духовної підтримки”, оскільки, за його словами, ведеться “через рішення не придбати чи довести щось, а захистити”. До того ж, представник Севастопольського благочиння РПЦ зазначив, що війна РФ проти України є для росіян “духовною можливістю виконати заповіді, віддаючи душу свою за друзів своїх, за свій дім, свою родину, свою вітчизну та за Боже ім’я”. Принагідно Міхаіл Вікторов додав, що найжорстокіші війни “завжди підживлюються якоюсь релігійною складовою”, тому “так чи інакше у кожному глобальному конфлікті завжди присутня ідеологічна складова, у тому числі й боротьба з духовними цінностями”. На його думку, збройна агресія РФ проти України виникла “на тлі маніпуляції або якоїсь релігійної безграмотності однієї зі сторін”, а також через те, що “людина забуває про загальнолюдську родину і звужує коло до можливостей своєї держави, вітчизни, дому”.

Фото 03. Міхаіл Вікторов (другий ліворуч)

За словами заступника севастопольського благочинного РПЦ, місцеві парафіяни у відповідь на питання про причини початку війни РФ проти України отримують поради шукати їх не лише у російській історії, а і в історії релігії загалом. “Звідусіль нам протягом 30 років розповідали про унікальність, про те, що треба вирізнятися, старатися, досягати якихось вершин – а не всі цих вершин можуть досягнути. Внаслідок недосяжності цієї мети виникають розчарування, смуток, туга, озлобленість – і далі йде вже протоптана стежинка, що веде людину до пекла. Цей конфлікт народився не вчора, не 24 лютого [2022 року], навіть не у 2014 році, можливо, навіть не у тому ж 1991-му, а ще задовго. В нас лише ціле століття показує нам історію, коли ми зрадили того ж свого царя-страстотерпця [Ніколая ІІ], зрадили ті ідеали, якими ми жили, в ім’я якихось міфічних ідей”, – висловився Міхаіл Вікторов. Пославшись на неназваних класиків, він також додав, що будь-які бойові дії “змивають усе нанесене у душах людей”.

Фото 04. Міхаіл Вікторов (третій ліворуч)

В одному з моментів інтерв’ю ведучий Міхаіл Паутов звернув увагу на те, що президент РФ Владімір Путін перед церемонією підписання т. зв. “документів про приєднання “ДНР”, “ЛНР”, Херсонської та Запорізької областей до Росії” процитував фрагмент Нагірної проповіді Ісуса Христа щодо викриття лжепророків, та увімкнув відеоролик із цією частиною. Додатково севастопольський священик РПЦ Міхаіл Вікторов згадав про указ Путіна щодо визначення доктрини духовно-моральних цінностей, які визначаються впливом православної культури, і заявив, що цитування Путіним Нагірної проповіді Христа свідчать про те, що очільник держави-агресора “добре обізнаний у тій моральній парадигмі вчення, яке наш Спаситель залишив цілому людству”. “Якщо ти перебуваєш у полі нашої православної культури, то ти пов’язаний з джерелом достеменних моральних цінностей, а не з сурогатом, не з відвертим сатанізмом. Владімір Владімірович наводить цитату з Нагірної проповіді, висловлюючи найголовнішу проблему в тому, що людина перебуває у духовній небезпеці релігійної безграмотності та у необхідності проводити її ліквідацію, бо слідом за сліпими вождями можна піти до пекла. Ми бачимо хвалені європейські цінності, яких нас навчали протягом 30 років – результати одиничного егоїзму, самореалізації за рахунок оточуючих, а не колективного життя та праці”, – розповів Вікторов. Серед іншого, представник Севастопольського благочиння РПЦ дорікнув слухачам тим, що “одні йдуть захищати свою вітчизну, інші ухиляються і заздалегідь намагаються цього уникнути”.

Фото 05. Міхаіл Вікторов веде пропагандистський урок

Судячи з інтерв’ю Міхаіла Вікторова, однією з основних причин війни РФ проти України він вбачає діяльність “сект”, тобто тих релігійних організацій, які з точки зору РПЦ визначаються як “нетрадиційні”. Основною проблемою представників цих організації протоєрей з окупованого Севастополя вбачає те, що вони “по-своєму читають Святе Письмо, знаходять і розставляють у ньому якісь свої акценти, на чому дуже часто будується нетрадиційна релігійна культура”, а також “під егідою християнської культури виривають слова з контексту Євангелії і успішно цим користуються”. Виступивши проти “релігійного плюралізму”, представник Севастопольського благочиння РПЦ звернув також увагу на те, що членами “сект” є чимало лікарів, вчителів, службовців, представників засобів масової інформації та “органів державних структур”. У контексті подібних висловлювань ведучий Міхаіл Паутов продемонстрував відеоролик, на якому проповідник однієї з християнських деномінацій України під час публічної молитви поставив питання, як зробити так, щоб Росія “у тому вигляді, в якому вона є, розвалилася на частини”, і звернувся до Бога з проханням благословити всіх керівників країн ЄС та президента США Джо Байдена, “щоб їхні серця були прихильними до нас”. “Нехай нескінченним потоком до нас йдуть зброя, гроші, потрібні нашій країні, інша підтримка. Нехай з кожним днем проти Росії впроваджуються дедалі нові санкції, нехай через них життя у Росії стане нестерпним і нехай усі росіяни побачать свого справжнього ворога, божевільного Путіна, та влаштують його до психіатричної лікарні до кінця днів”, – йшлося у промові проповідника, якого Міхаіл Вікторов назвав “одержимим бісами”, а його слова – “безконтрольним проносом” і “блювотинням бісівських вигуків”. Також представник Севастопольського благочиння РПЦ заявив, що до подібного “бісівського стану” призводять “усі так звані нетрадиційні релігійні організації, секти п’ятидесятницького штибу, що плодилися за минуле століття у таких обсягах, що просто уявити собі неможливо”.

Фото 06. Міхаіл Вікторов виступає перед учасниками «засідання міської батьківської ради»

На додачу Міхаіл Вікторов висловив переконання, що в Україні “квітне сатанізм”, оскільки буцімто по всій країні “відкриваються сатанинські церкви, в яких люди сповідують і закликають сатану”. Можливістю “протистояння” подібним явищам і єдиною “протиотрутою” заступник севастопольського благочинного РПЦ назвав впроваджений у російських школах у 2012 році за ініціативи РПЦ та її очільника патріарха Кіріла курс “Основи релігійної культури та світської етики”. Також Вікторов нагадав, що представники Севастопольского благочиння РПЦ долучаються до “Уроків про важливе”, у рамках яких розповідають школярам окупованого міста про “велич Росії” та її “протистояння колективному Заходові” й “українському фашизмові та сатанізмові”, зокрема, з нагоди російських державних свят, які “мають православне коріння та традицію”.

Наостанок Міхаіл Вікторов дорікнув мешканцям окупованого Севастополя тим, що вони “залишаються у метушні днів”, тоді як “величезна кількість наших хлопців ризикує своїми життями на фронті”, і порадив їм шукати найближчі храми РПЦ та “ділитися любов’ю”.

 

 

ДЖЕРЕЛО:

Відео – YouTube-канал “Телеканал СТВ. Севастополь” (https://www.youtube.com/@user-nh9tz5wo1c)
Ілюстрації:
Фото 01 – скріншот із запису зазначеного інтерв’ю
Фото 02 – Міхаіл Вікторов бере участь у круглому столі «Традиційне духовно-моральне виховання у сучасному освітньому просторі» у рамках X Парламентських зустрічей ювілейних XXX Міжнародних освітніх читань (17 травня 2022 р., РФ, Москва, Рада Федерації Федерального Зібрання РФ. Джерело – «Севастопольское благочиние», https://hersones.org/novosti/13910-.html).
Фото 03 – Міхаіл Вікторов (другий ліворуч) під час нагородження переможців та призерів конкурсу творів про «святого благовірного» князя Алєксандра Нєвского у рамках всеросійського конкурсу педагогічної майстерності «За моральний подвиг Вчителя» (травень 2022 р., РФ, Москва, зала церковних соборів храму Христа Спасителя РПЦ. Джерело – «Севастопольское благочиние», https://hersones.org/novosti/13972-.html).
Фото 04 – Міхаіл Вікторов (третій ліворуч) під час «засідання експертної комісії регіонального етапу всеросійського конкурсу в галузі педагогіки, виховання та роботи з дітьми і молоддю «За моральний подвиг Вчителя» (липень 2022 р., Україна, м. Севастополь, «департамент освіти і науки». Джерело – «Севастопольское благочиние», https://hersones.org/novosti/14128-podvedeny-itogi-konkursa-za-nravstvennyy-podvig-uchitelya.html).
Фото 05 – Міхаіл Вікторов веде пропагандистський урок про російський день народної єдності для учнів однієї зі шкіл окупованого Севастополя у рамках взаємодії «Кримської митрополії РПЦ» та «департаменту науки і освіти міста Севастополя» за благословенням «митрополита Сімферопольського і Кримського» Лазаря (4 листопада 2022 р., Україна, м. Севастополь. Джерело – «Севастопольское благочиние», https://hersones.org/novosti/14618-razgovory-o-vazhnom-s-uchastiem-svyaschennosluzhiteley-sevastopolskogo-blagochiniya-otkryli-novuyu-uchebnuyu-chetvert.html).
Фото 06 – Міхаіл Вікторов виступає перед учасниками «засідання міської батьківської ради» (30 листопада 2022 р., Україна, м. Севастополь. Джерело – «Севастопольское благочиние», https://hersones.org/novosti/14713-.html).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Віталій Солончак

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: