Переселенська політика царизму
Російська сім`я, нащадки російських переселенців у Крим XVIII ст., у селі
/

Переселенська політика царизму

Почати
  • This page available also in
  • English
Переселенська політика царизму
Німецькі колонії у Судаку (фото початку ХХ ст.)

Царський уряд мусив вжити рішучих заходів, щоб компенсувати нестачу трудового населення. Залишені татарами землі були призначені під заселення вихідцями з Російської імперії. Знову широко заохочувались усі охочі переселятися до Кримського півострова. Вдався уряд також й до старого методу – запрошувати на поселення іноземців: німців, болгар, греків.

Переселенська політика царизму
Російська сім`я, нащадки російських переселенців у Крим XVIII ст., у селі

Перша велика партія колоністів налічувала 1,5 тис. родин і складалася з селян, яких переселили на землі татар. Потім в Євпаторійський та Перекопський повіти прибули естляндці, яких також розміщували й у Сімферополі. До Перекопського повіту відвозили чеських емігрантів та німців.

З 1719 до 1858 рр. облік населення проводився за допомогою ревізій. Вони засвідчують, скільки нових поселенців прибувало до Таврійської губернії. (Таблиця 1)

Переселенська політика царизму
Господарство заможного болгарського колоніста (фото початку XX ст.)

Таким чином, за 140 років до Таврійської губернії прибуло до 200 тис. переселенців. Переселення тривало й далі. За 1861-1886 рр. кількість населення Таврійської губернії збільшилась за рахунок приїзду переселенців на 156 012 осіб. Зрозуміло, що кількість переселенців, які переїхали жити саме до півострова, була менша, ніж до губернії загалом, але ненабагато.

Вимушена еміграція кримських татар і переселенська політика царизму змінили етнічний склад Таврійської губернії. Чисельність росіян, українців та білорусів (під загальною назвою «росіяни») на початок 1860-х рр. становила 370,5 тис. осіб, татарського населення – 100 тис., німців – 45,7 тис., болгар – 21,4 тис., євреїв – 14,3 тис., греків – 13,3 тис., вірмен – 6,3 тис., естів – 800, чехів – 600 осіб. Загальна чисельність населення досягала 573 тис. осіб.

Переселенська політика царизму
Таблиця 1

Переселенню сприяли високі, порівняно з іншими губерніями, зарплати, які виплачувалися робітникам у Таврійській губернії, щоб заохотити їх переїжджати до знелюднілого краю. Якщо порівняти середні річні та поденні ціни на робочу силу в 1870-1880-х рр. у Таврійській губернії та в інших губерніях України, то побачимо істотну різницю (Таблиця 2):

Переселенська політика царизму
Таблиця 2

Завдяки припливу значної кількості переселенців різних національностей населення півострова з плином часу ставало за своїм національним складом все розмаїтішим. Так, за переписом 1897 р. на території Таврійської губернії мешкало 1 447 790 жителів, з них на Кримському півострові – 546 592 осіб. Тут були представлені 39 етнічних груп, з яких 13 визначалися як найбільші. (Таблиця 3)

Переселенська політика царизму
Таблиця 3

Розвиток міст Криму, що ставали адміністративними центрами або торговими портами для забезпечення потреб армії та флоту, призвів до того, що більшістю населення стали росіяни. Щодо кримських татар, то у цей час їхня переважна частина мешкала у гірській місцевості – до 89%.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Тетяна Бикова

Кандидатка історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: