Микола ЯКОВИНА
/

Микола Яковина про бездіяльність посадових осіб міністерств України

Почати
  • This page available also in
  • English

Микола ЯКОВИНАМикола ЯКОВИНА: «Брак прямих однозначних відповідей може означати тільки приховування від суспільства факту бездіяльності посадових осіб та інституційну неспроможність відомства у цій сфері в такий складний для країни час»

Редакція газети “Кримська світлиця” звернулася трьома листами від 25.10.2019 р. [1] із письмовим запитами до Міністерства культури, молоді та спорту України щодо надання інформації про низку актуальних питань збереження культурної спадщини України, зокрема пам’яток на окупованих територіях. І хоча Урядом затверджено Положення про новостворене Міністерство культури, молоді та спорту України [2] відповідь до редакції газети “Кримська світлиця” надійшла листом за підписом Державного секретаря ліквідованого Мінкультури Карандєєва Р.В., який відповідно є головою комісії з проведення ліквідації Мінкультури [3].

Усі листи Мінкультури об’єднано і надано формальну відповідь на одній сторінці (іл. 1).

Лист Мінкультури
Лист Мінкультури

До речі, в частині поставлених “Кримською світлицею” питань Міністерство культури, молоді та спорту України (МКМС) є відповідно до вищезгаданого Положення “головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, державної мовної політики, охорони культурної спадщини…” з усім обсягом повноважень, що раніше відносилися до компетенції ліквідованого Мінкультури[4].

Тобто навіть в частині поставлених запитань з Мінкультури не отримано жодної однозначної (стверджувальної чи заперечної) відповіді. А це прямі запитання про стан підвідомчої сфери, нормативно закріпленої за Мінкультури, як от:

Чи здійснюється моніторинг стану культурної спадщини на тимчасово окупованій території АР Крим і м.Севастополя? “Чи створено реєстр об’єктів культурної спадщини АР Крим та м.Севастополь?, “Чи створено реєстр об’єктів культурної спадщини АР Крим та м.Севастополь?”, “Чи внесені до обліку об’єктів культурної спадщини місцевого значення, зокрема АР Крим та м. Севастополь, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України? (лист “Кримської світлиці” від 25.10.2019 р. №06 /10-19);

“Чи здійснюється моніторинг порушень стану культурної спадщини України на тимчасово окупованій території АР Крим і м.Севастополя?”, “Чи зверталися керівництво Міністерства до Прокуратури Автономної Республіки Крим щодо порушень стану культурної спадщини України на тимчасово окупованому півострові Крим? (лист “Кримської світлиці” від 25.10.2019 р. №07/10-19);

Чи ініціювало Міністерство перед Президентом України, перед Кабінетом Міністрів України та перед Верховною Радою України (відповідні комітети) питання щодо необхідності приєднатися до Другого протоколу (1999 р.) Гаазької конвенції 1954 р. «Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту»”?, “Чи зверталося Міністерство до 43-й сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Баку, липень 2019 р.) щодо розгляду проблему захисту культурної спадщини України на тимчасово окупованій території АР Крим і м. Севастополя?”(№09/10-19)

Підготовка відповіді на такі запитання не повинна бути обтяжливою для  бюрократичної машини державного відомства, бо за сучасних стандартів діловодства уможливлює простий пошук документів за стандартними формулами. Відповідь також не потребує узагальнення широкого кола документів, статистичних чи документальних даних і зводиться до простої однозначної тези: чи виконує відомство свої повноваження у дорученій сфері (так чи ні, як у анкеті)?

Викликає подив, що рутинна бюрократична дія кваліфікується як “звернення, для відповіді на яке необхідно узагальнювати інформацію, проводити аналітичну обробку даних, створювати нову інформацію або створювати її в інший спосіб”. Залишається сподіватися, що розгорнута відповідь усе ж буде надана у 30-денний термін, як собі побажав голова ліквідаційної комісії Мінкультури. Брак прямих однозначних відповідей може означати тільки приховування від суспільства факту бездіяльності посадових осіб та інституційну неспроможність відомства у цій сфері в такий складний для країни час.

Микола ЯКОВИНА,

експерт з питань культурної спадщини України

 

[1] За реєстрацією вихідної кореспонденції редакції газети “Кримська світлиця” №06/10-19, №07/10-19, №08/10-19 та №09/10-19.

[2] Постанова Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2019 р. № 885 “Деякі питання діяльності Міністерства культури, молоді та спорту”.

[3] Додаток 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2019 р. № 738-р.

[4] Положення про Міністерство культури України, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 3.09. 2014 р. №  495.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Микола Яковина

почесний президент Українського національного комітету ІКОМОС, експерт з питань культурної спадщини України

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: