МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
У січні 2019 року на розкопках Пантікапея (Мітридат) спочатку нахилилися, а потім впали античні колони
/

Моніторинг порушення міжнародного гуманітарного права щодо збереження культурної спадщини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя

Почати
  • This page available also in
  • English

Довідково: на 01.01.2014 року на півострові сконцентровано 14 тисяч пам’яток культури України, 54 музеї, 300 тисяч музейних експонатів, 6 історико-культурних заповідників.

Від початку незаконної окупації АР Крим та м. Севастополя Російська Федерація цілеспрямовано реалізує політику, орієнтовану на захоплення та нищення культурної спадщини на території півострова. Російською Федерацією за короткий проміжок часу було підготовлено нормативно-правову базу, яка зробила можливою легалізацію кримської культурної спадщини в правовому полі РФ.

Так, 08.08.14 р. «Державною радою Республіки Крим» було прийнято закон «Про об’єкти культурної спадщини в Республіці Крим». Цим нормативним актом кримська влада дала свою згоду на привласнення державою-окупантом культурної спадщини. У документі зазначається, що «об’єкти культурної спадщини (пам’ятки історії та культури) в Республіці Крим є невід’ємною частиною національного багатства і надбанням народів Російської Федерації».

МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
«Реставраційні» роботи на об’єктах Бахчисарайського історико-культурного заповідника

Більшість профільних наукових і музейних установ на території Кримського півострова було перереєстровано відповідно до вимог законодавства Російської Федерації до кінця 2014 року. Зокрема, в період з 24 до 30 грудня 2014 року російські свідоцтва про реєстрацію отримали Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Історико-археологічний заповідник «Неаполь Скіфський», Східнокримський історико-культурний музей-заповідник, Ялтинський історико-літературний музей, Херсонеський історико-археологічний музей-заповідник. Таким чином, уже до кінця 2014 року РФ на законодавчому рівні було створено умови для «легального» функціонування закладів і установ у сфері культурної спадщини.

Ситуація зі збереженням і реставрацією об’єктів
культурної спадщини на території Кримського півострова

Незважаючи на всі задекларовані окупаційною владою заходи щодо збереження об’єктів культурної спадщини, зокрема проведення реставраційних робіт, на території Кримського півострова регулярно фіксуються випадки руйнувань таких об’єктів. Так, у 2015 р. було частково зруйновано арочне склепіння одного з прольотів Мітридатських сходів, як тимчасовий захід сходові прольоти укріпили залізними балками. Реставраційні роботи окупаційною владою розпочато через два роки після руйнування, і на 01.04.19 ще не завершено.

У січні 2018 р. органи окупаційної адміністрації підтвердили факт обвалу частини склепіння південних воріт фортеці Єні-Кале. З 30.01.19 фортецю закрито для відвідувань, реставраційні роботи не розпочато.

28.01.19 на розкопках Пантікапея (Мітридат) нахилилися колони – вхід у городище зачинено й охороняється. 13.02.19 р. впали колони античного міста Пантікапей (м. Керч) та були перевезені до Східнокримського історико-культурного музею-заповідника. 07.03.19 р. історична пам’ятка перебуває в Східнокримському історико-культурному музеї-заповіднику, реставраційні роботи не проводяться.

Крім того, під виглядом реставраційних робіт Російська Федерація знищує об’єкти культурної спадщини. Так, реставраційні роботи на об’єктах Бахчисарайського історико-культурного заповідника на підставі розпорядження «Ради міністрів Республіки Крим» від 29.12.2015 № 1311-р здійснювало ТОВ «Корпорація Атта Груп» (проектна документація розроблена ТОВ «КІРАМЕТ»). Підрядник, що виконував роботи, не мав жодного досвіду в реставрації історико-культурних об’єктів. Фактично замість реставраційних робіт на об’єкті було виконано ремонтні роботи (замінено оригінальні дубові балки, замінено черепицю ручної роботи), як наслідок – завдано непоправної шкоди об’єкту культурної спадщини – єдиному збереженому зразку кримськотатарської палацової архітектури.

Втім, реставраційні роботи, які мають згубні наслідки для історичної пам’ятки, тривають. 15.10-22.10.18 співробітники Бахчисарайського музею-заповідника відзвітували про проведення робіт з влаштування підтримувальних конструкцій будівлі садиби «Чал-Борю», частина зовнішньої кладки якої обвалилася у вересні 2018 року. Проектну пропозицію підтримувальних конструкцій було розроблено ТОВ «КІРАМЕТ». Музей звернувся до «Державного комітету з охорони культурної спадщини Республіки Крим» з питанням розробки науково-проектної документації на проведення першочергових протиаварійних робіт, видачі завдання на проведення робіт щодо збереження об’єкта культурної спадщини.

Незаконне вивезення пам’яток культурної спадщини з Кримського півострова

МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
Фортеця Єні-Кале в Керчі, січень 2018 року

Російська Федерація вже у перший рік окупації започаткувала практику вивезення рухомої культурної спадщини з півострова, чим порушила, зокрема, ст. 11 Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності, від 14.11.1970, яка вказує, що вивезення чи передача прав на культурні цінності, що відбулися внаслідок окупації, є незаконними.
26.03.14 Володимир Ар’єв, народний депутат України, заявив, що з кримських музеїв до музеїв РФ вивозяться культурні цінності, зокрема, з Феодосійської картинної галереї ім. Айвазовського. Російська влада заперечувала цей факт, а директор картинної галереї повідомила, що жоден експонат ніколи не буде вивезений з м. Феодосії.

20.01.16. Третьяковська галерея 29 липня відкриває виставку картин Івана Айвазовського. В експозиції представлено близько 100 мальовничих і 50 графічних робіт майстра, серед яких є й експонати з Феодосійської картинної галереї. Виставка тривала до 20.11.16, а потім продовжила свою роботу.

01.02.16 директор феодосійського музею Тетяна Гайдук підтвердила, що у масштабній експозиції будуть представлені полотна з декількох російських музеїв, у тому числі Феодосійської картинної галереї.

29.06.17 у Державному музеї образотворчого мистецтва імені О. С. Пушкіна (Москва) відбулась виставка «Пантикапей и Фанагория. Две столицы Боспорского царства». На виставці було представлено 450 експонатів, що розкривають історію Боспорського царства від 7 ст. до н.е. до 1 ст. н.е. Серед іншого, експонуються археологічні предмети з фондів Східнокримського історико-культурного музею-заповідника (м. Керч). В окрему групу виділено «знахідки останніх років».

МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
У січні 2019 року на розкопках Пантікапея (Мітридат) спочатку нахилилися, а потім впали античні колони

Злочинна практика вивезення експонатів з Кримського півострова на територію держави-окупанта для експонування в російських музеях триває і далі.

05.04.19 у Державному історико-архітектурному і художньому музеї-заповіднику «Казанський Кремль» відкрилася експозиція «Золота Орда і Причорномор’я. Уроки Чингісидської імперії», де представлено унікальний експонат – кам’яне різьблене обрамлення колодязя XIII-XIV ст. – з фондів Ялтинського історико-літературного музею. Завідувач відділу розвитку Ялтинського історико-літературного музею Катерина Попова повідомила, що експонат демонструватиметься до жовтня 2019 року.

Незаконні археологічні розкопки на території Кримського півострова

Російська Федерація активно здійснює незаконні археологічні розкопки на території Кримського півострова, чим зухвало порушує норми міжнародного права.

Зокрема, ст. 5 Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 щодо захисту і збереження культурних цінностей на окупованій території; ст. 9 Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 р. від 26.03.1999, яка прямо забороняє державі-окупанту проведення археологічних розкопок на окупованій території, вивезення об’єктів культурної спадщини з окупованої території, модифікацію культурних цінностей, що може ставити під загрозу свідчення історичного, наукового чи культурного характеру; ст. 6 Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972, в частині недопущення завдання шкоди культурній і природній спадщині, що розміщена на території іншої держави; ст. 10 Конвенції про охорону підводної культурної спадщини від 02.11.2001, яка вказує, що дозвіл на проведення будь-якої діяльності, спрямованої на культурну спадщину на континентальному шельфі чи у виключній економічній зоні, може надавати лише держава-суверен; ст. 32 «Рекомендації, що визначають принципи міжнародної регламентації археологічних розкопок» від 05.12.1956, де наголошується, що у разі збройного конфлікту держави-члени ЮНЕСКО, що окупували територію тієї чи іншої держави, повинні утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій ними території.

МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
Знищений курган на античному городищі Артезіан

Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» та ст. 35 Закону України «Про охорону культурної спадщини» проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам’ятки, охоронюваній археологічній території, у зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, здійснюється за дозволом, виданим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, яким є Міністерство культури України.

З метою організації розкопок державою-окупантом було оперативно відновлено академічні контакти кримських установ з профільними російськими науковими установами, що в різні періоди займалися проведенням відповідних робіт на території Криму. За наявною інформацією, до незаконних археологічних робіт від початку окупації причетні щонайменше 29 юридичних осіб, представники яких у період з 2014 до 2018 рр. отримали більше 90 дозволів на проведення археологічних розкопок від Міністерства культури Російської Федерації. Значну кількість археологічних розкопок було проведено в межах реалізації інфраструктурних проектів – будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, будівництва «енергомосту в Крим», магістрального газопроводу «Краснодарський край – Крим» та «траси Таврида». Отже, строки проведення археологічних розкопок були обмежені строками робіт за проектами. При цьому лише під час спорудження транспортного переходу через Керченську протоку археологами було видобуто більше 1 мільйона артефактів. «За два роки в ході розкопок було знайдено понад мільйон знахідок. З них понад 100 тисяч артефактів, що становлять наукову цінність», – повідомили 13.02.18 р. в інфоцентрі «Кримський міст».

Серед наукових установ РФ, що причетні до незаконних археологічних розкопок на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя, варто виокремити такі.
1. Федеральна державна бюджетна установа культури «Державний Ермітаж» (м. Санкт-Петербург).
У червні 2014 року представниками установи підписано договір про наукове і культурне співробітництво з так званим «Державним історико-археологічним музеєм-заповідником «Херсонес Таврійський». На території Кримського півострова здійснюють свою роботу 7 археологічних експедицій ФДБУК «Державний Ермітаж»:
– Антична комплексна археологічна експедиція (керівник – Соловйов С. Л.). Експедиція здійснює розкопки об’єктів «Древнє місто Німфей» (м. Керч), «Античне місто Акра» (акваторія Керченської протоки).
– Золотоординська (Старокримська) експедиція (керівник – Крамаровський М. Г.). Експедиція здійснює розкопки на території м. Старий Крим (Солхат).

МОНІТОРИНГ ПОРУШЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ АР КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЯ
Мостовий перехід на Кіммерійському валу, 11 жовтня 2016 року

– Мірмекійська експедиція (керівник – Бутягін М. Г.). Експедиція здійснює розкопки античного городиша Мірмекій (м. Керч).
– Німфейська експедиція (керівник – Соколова О. Ю.). Експедиція здійснює розкопки античного городища Німфей (м. Керч).
– Херсонеська експедиція (керівник – Новосьолова Н. Ю.).
– Південно-східна Кримська експедиція (керівник – Гукін В. Д.). Експедиція здійснює розкопки в околицях Судацької фортеці.
2. Інститут історії матеріальної культури РАН (м. Санкт-Петербург).
Установа здійснила археологічні розкопки низки об’єктів у м. Севастополі. Керівником розкопок виступив співробітник відділу охоронної археології ІІМК РАН, кандидат історичних наук Соловйов С. Л.
3. Інститут археології РАН.
У 2017 році на території Кримського півострова здійснювала археологічні роботи Кримська новостворена археологічна експедиція Інституту археології РАН під керівництвом Внукова С. Ю. Археологи здійснили обстеження близько 300 кілометрів ділянки під будівництво так званої «траси Таврида». Окремий загін Східнокримської експедиції Інституту археології РАН під керівництвом Рукавішнікової І. В. здійснював розкопки на ділянках будівництва магістрального газопроводу Краснодарський край – Крим.
Східнобоспорська експедиція Інституту археології РАН під керівництвом Сударєва М. І. здійснює розкопки некрополя Киз-Аул та античного міста Кітей (с. Яковенкове Ленінського району; м. Керч).
В акваторії Керченської протоки, зокрема на попередньому етапі будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, археологічні розкопки здійснював підводний загін Інституту археології РАН, керівник – Ольховський С. В.
4. Московський державний університет ім. М. В. Ломоносова.
На території Кримського півострова (городище «Чайка», смт Заозерне Євпаторійської міської ради) незаконні археологічні розкопки здійснює Кримська археологічна експедиція кафедри археології історичного факультету МДУ ім. М. В. Ломоносова, керівник – кандидат історичних наук, доцент Попова О. О.
5. Інститут сходознавства РАН.
В акваторії АР Крим та м. Севастополя незаконні археологічні роботи в період 2014-2018 років здійснювала підводно-археологічна експедиція Інституту сходознавства РАН, керівник – кандидат історичних наук Лебединський В. В.
6. Всеросійська громадська організація «Російське географічне товариство».
Так зване «кримське відділення» ВГО «Російське географічне товариство» в 2018 році займалось рекрутуванням волонтерів для участі в незаконних підводних археологічних розкопках античного городища «Акра» (Ленінський район).

Моніторинг здійснено Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

журнал Пам’ятки України: національна спадщина, 2019 рік

Опубліковано в газеті “Кримська світлиця” №41-42 та №43-44 за 2019 рік

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: