VІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс
VІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс, фото Анатолія Ковальського
/

Лесине слово у змаганні за нове життя

Почати
  • This page available also in
  • English

Уже стало певною традицією, що щороку в лютому проводиться відомий кримський, а тепер уже всеукраїнський, фестиваль-конкурс учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвячений Лесі Українці. Традиційно інформаційним партнером впродовж багатьох років проведення цього конкурсу в Криму була газета «Кримська світлиця», і ця традиція залишається незмінною й після переведення і конкурсу, і газети на материкову частину України внаслідок окупації нашого рідного півострова. Та й назва самого конкурсу в нинішніх умовах набуває якогось символічного змісту.

От і цього року, 22 лютого, у Полтавському коледжі мистецтв імені М. В. Лисенка зібралися учасники, гості та численні шанувальники творчості поетеси на вже VІ Всеукраїнський (ХVІ Всекримський) фестиваль-конкурс. Подія відбувалася в рамках святкування 149-ї річниці від дня народження геніальної письменниці й підготовки до 150-річного ювілею від дня народження, що відзначатиметься наступного року. Основною метою фестивалю-конкурсу є залучення молодого покоління до збереження і розвитку культурної спадщини українського народу шляхом вивчення історії рідного краю, спонукання осмислення державотворчих зусиль нашого народу та його перспектив.

Цьогорічний фестиваль-конкурс проводився з ініціативи громадської організації «Культурно-просвітницьке Товариство «Джерело», Центру сучасного мистецтва «Steinbarg Gallery & Cafe», Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього» та родини Бурбаків за сприяння й підтримки Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», Федерації профспілок України, Профспілок працівників освіти і науки України, Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, Полтавської міської ради, Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міської ради, Щербанівської об’єднаної територіальної громади, Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, Полтавського коледжу мистецтв імені М. В. Лисенка та за участі Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського, Гадяцького історико-краєзнавчого музею, Обласного молодіжного центру, волонтерського загону «Єдність» (УМСА), громадського руху «Студреспубліка – Полтава» та інших поціновувачів дитячо-юнацької творчості.

На дійство прибуло близько 400 учасників, 35 членів журі, були гості з Києва, Криму, Чернівців, Львова, Кременчука, представники обласної, міської та районної влади, громадські активісти. Відбулося нагородження переможців заочних номінацій «аудіовізуальний твір», «науково-пошукова робота», «твір», «малюнок» та відкриті змагання у номінаціях «декламація», «вокал», «інсценування», «малюнок» й нагородження декламаторів, вокалістів, художників. Лише з Полтавської області на конкурс надійшло 1500 заявок. Особливу активність проявили школярі та студенти Полтави, Гадяча, Хоролу, Горішніх Плавнів, Глобинського, Новосанжарського, Шишацького та інших районів.
Усього ж цей перед’ювілейний рік зібрав навколо себе близько 8 тисяч учасників з України, Криму, Італії, Норвегії, Молдови, Польщі, Росії і навіть Об’єднаних Арабських Еміратів!

Роботу конкурсантів оцінювало професійне журі, до складу якого увійшли відомі письменники, поети, журналісти, актори, викладачі та науковці Полтавщини та України. Усі учасники конкурсу отримали сертифікати, подяки та пам’ятні подарунки. Нагородою для переможців стала й поїздка до Гадяцького історико-краєзнавчого музею, де учасникам розповіли про історію краю, видатних діячів, життя і творчість яких пов’язані з Гадяччиною.

Надзвичайно цікавою та пізнавальною для дітей була розповідь та експозиція, яка відтворює історію славетного роду Драгоманових-Косачів. У Гадячі народилися мати Лесі Українки, Олена Пчілка, та її дядько Михайло Драгоманов. Серед експонатів – меблі з вітальні будинку Драгоманових й особисті речі Лесі Українки (вишитий власноруч комірець та статуетка «Єгиптянка», привезена письменницею з Єгипту). Біля погруддя Лесі Українки уже традиційно школярі та студенти декламували та співали. Від імені конкурсу та особисто авторки Ганни Черкасенко музею була подарована конкурсна робота – портрет Лесі Українки, зроблений з пластиліну за ескізом заслуженого майстра народної творчості України гадячанина Григорія Кисіля.

Зберігаючи традиції проведення учнівсько-студентського змагання, конкурс «Змагаймось за нове життя!» подорожує місцями перебування Лесі Українки. Так, 11 квітня 2020 року у місті Чернівцях, що тісно пов’язане з долею двох геніальних письменниць – Лесі Українки та Ольги Кобилянської, відбудеться фінальний етап фестивалю-конкурсу – великий гала-концерт переможців.
Цей конкурс, а також кожен його учасник, робить велику справу – популяризує українську культуру та історію, сприяє глибшому ознайомленню та вивченню молоддю спадщини великої української поетеси Лесі Українки, і найголовніше, зважаючи на своє кримське «коріння», – з’єднує окупований півострів з іншими регіонами України, таким чином наближаючи час його повернення.

Фото Анатолія Ковальського

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Євгенія Борисенко

Авторка культурологічних матеріалів, редакторка ТОВ «Видавничий дім «Українська культура»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: