Кутлерська мечеть
Кутлерська мечеть
Почати

Свого часу в селі Соколине (історична назва – Кокоз) Бахчисарайського району діяли 5 мечетей. Після депортації кримських татар у 1944 р. релігійні та історичні мусульманські споруди були або покинуті напризволяще, або надані для господарського користування. Наразі в селі залишилися тільки три мечеті – Булгаковська (наразі реставрується), Юсуповська та Кутлерська. Остання, відома також як Кокозька, вважається найвідомішою. Розташована вона на лівому березі річки Кокозки, в частині села, що мала назву Куртлер-Маале.

Кутлерська мечеть
Кутлерська мечеть

Кутлерська мечеть побудована ймовірно в середині XIX століття. Це присадкувата вузька будівля, складена з гаспринського каменю-вапняку. Мечеть має типові для того часу прикметні риси – мальовничу полігональну кладку з каміння неправильної форми, фігурні надвіконні перемички зі щільного клинцюватого каменю-пісковику, симетричні фасади, велике звисання покрівлі та цоколь з контрфорсним ухилом. Зокрема, асиметрично було вирішено східний фасад мечеті: цю асиметрію посилював зсунутий праворуч парадний вхід з орнаментованою мармуровою дошкою. Стару черепицю, що вкривала дах, замінили на шифер: мечеть від цього стала менш колоритною, проте її покрівля – надійнішою. Мінарет храму був зруйнований; його залишки можна розрізнити в північно-західному куті. Від нього збереглася лише нижня частина з вирізьбленою епітафією на мармуровій дошці.

За рішенням кримського облвиконкому №164 від 15.04.1986 р. мечеть отримала статус пам’ятки архітектури. У 2009 р. її було включено до переліку пам’яток, що не підлягають приватизації. У 2016 р., після російської окупації Криму, мечеть було зараховано до переліку «культурної спадщини Росії».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Сергій Конашевич

Автор численних культурологічних публікацій, редактор ТОВ "Видавничий дім "Українська культура"

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: