скріншоти з сюжету телеканалу «Миллет» (https://vk.com/video-101838352_456253470)

Кримські самозвані «голоси народу»

Почати
  • This page available also in
  • English

Наприкінці квітня 2022 року російські ЗМІ, а також підконтрольні окупантам медіаресурси Криму поширили новину під претензійними заголовками на кшталт «Кримські татари підтримали спецоперацію в Україні». Ясна річ, подібні повідомлення спонукають до пошуку відповідей на запитання – чи справді найбільший корінний народ окупованого півострова, чисельність представників якого у регіоні становить близько трьохсот тисяч осіб, одностайно чи принаймні переважною більшістю виступив на підтримку повномасштабної війни, яку Російська Федерація веде проти України вже понад чотири місяці. Цілком очікувано, зважаючи на схильність російських пропагандистів до перебільшень та до перекручень фактів, аналіз ситуації однозначно заперечує подібні твердження.

Цього разу, як і завжди, російські доморослі opinion maker’и вдалися до звичного для них прийому – взяти приватний або взагалі поодинокий випадок і надати йому вселенських масштабів. Як з’ясувалося, кримських татар, які нібито підтримали очільника держави-агресора Володимира Путіна у його божевільних прагненнях стерти з лиця землі Україну та її громадян, набралося лише три сотні з лишком – тобто у тисячу разів менше за кримськотатарське населення окупованого півострова. Причому під абсолютний сумнів ставиться наявність будь-яких повноважень від народу в учасників збіговиська під гучною назвою «Всенародний з’їзд кримських татар» – попри те, що воно було окреслене як «з’їзд муніципальних депутатів та громадських організацій кримських татар». За словами «радника голови республіки Крим» Ервіна Мусаєва, який похвалився участю в організації святкування російського «дня перемоги» на окупованій Херсонщині, «з’їзд» було проведено буцімто у відповідь на дії «псевдодемократичних інституцій США та країн Заходу», які «використовують кримськотатарський чинник для паплюження Росії» – хоча з останнім сама Росія дає собі раду цілком успішно навіть без сторонньої підтримки.

Скріншоти з сюжету телеканалу «Миллет» 

Під час «з’їзду», що відбувся у Кримськотатарському академічному театрі в тимчасово окупованому Сімферополі, було прийнято звернення до Володимира Путіна та до кримських татар, які мешкають на материковій території України та в інших країнах, із підтримкою курсу президента РФ щодо «демілітаризації та денацифікації України». У тексті було заявлено наступне: «Ми, кримські татари, які мешкають на своїй батьківщині, у Криму, висловлюємо цілковиту підтримку зовнішньополітичного курсу президента РФ Володимира Путіна, спрямованого на захист суверенітету та забезпечення безпеки країни і її громадян. Сьогодні ми як народ цілковито інтегровані у багатонаціональне суспільство РФ як повноправні громадяни. Держава підтримує та захищає всі народи, що входять до спільної родини РФ, розвиток їхніх мов, традицій, культури та самобутності. У Криму все робиться для збереження та розвитку культури, традицій, мови та звичаїв кримських татар. Наразі важливо для всіх нас консолідуватися, мати спільну державницьку позицію, вчергове показати вірність вітчизні та закликати народ до об’єднання. РФ – провідна держава з потужним економічним та оборонним потенціалом, яку очолює сильний і рішучий головнокомандувач. Ми віримо нашому лідерові, віримо у нашу спільну перемогу. Дякуємо за мирне, чисте небо над головою». Незважаючи на початок цієї тиради, слід розуміти, що її виразниками є виключно ті кримські татари, які виступили підписантами цього звернення, а не цілий кримськотатарський народ, який не уповноважував учасників цього «всенародного з’їзду» на будь-які заяви від його імені. До того ж, серед учасників зібрання не було членів представницьких органів кримськотатарського народу, а також незалежних журналістів та правників, у тому числі тих, що захищають інтереси політв’язнів у судах держави-окупанта. Під час «з’їзду» також не обговорювалися актуальні для кримських татар питання і не було створено бодай якоїсь постійної структури, що відповідала б за реалізацію прийнятих рішень.

Питання виникають також до передумов та перебігу організації «з’їзду», який зібрали буцімто заради убезпечення кримських татар від масових репресій з боку російських окупантів в умовах війни проти України. Зокрема, за даними журналіста Мусліма Умерова, ще на початку березня 2022 року кримські «депутати» всіх рівнів та «представники громадськості» нібито озвучили потребу обговорення своїх цілей та напрацювання заяви щодо того, що право на інформування про поточний стан справ на окупованому півострові мають лише кримські татари, які безпосередньо мешкають на його території, а відтак право презентувати кримських татар мають місцеві «депутати», і жодним чином не «екстремістський» Меджліс кримськотатарського народу (далі у тексті – МКТН). Також Умеров повідомив, що учасниками «з’їзду» стали переважно працівники сільськогосподарських підприємств, яким повідомили, що вони мають поїхати на «якийсь концерт», де буде потрібно піднімати руки під час «якогось голосування».

Перед проведенням «з’їзду» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомляв щодо «провокаційного збіговиська», що в планах окупаційної влади Криму є намір залучити студентів «Кримського інженерно-педагогічного університету» та «бюджетників», у тому числі вчителів. При цьому слід зазначити, що «почесним гостем з’їзду» став «ректор» зазначеного «вишу» Чингіз Якубов, який також є «депутатом державної ради республіки Крим»: під час свого виступу він заявив, що протистояння Заходу та Сходу було і за Кримського ханства, і за Російської імперії, і за Радянського союзу, а сьогодні своєю війною проти України РФ «відповідає на агресивні дії НАТО», щоб не мати війну на своїй території. Таким чином «ректор», який мав би бути самостійною фігурою, довів, що є лише однією з «розмовляючих голів», які ретранслюють путінські божевільні заяви.

Не менш дивно пролунали висловлювання «радника голови республіки Крим», «президента регіональної ГО «Товариство кримських татар «Інкішаф» Ескендера Білялова, який заявив, що майбутнє кримськотатарського народу «саме з РФ, а не з якоюсь іншою країною», і запросив кримських татар, які «опинилися у скрутному становищі в Україні», переїхати до Криму, де їм всіляко допомагатимуть. Вочевидь, саме на підтвердження цих слів російські окупаційні силовики у захоплених регіонах півдня України викрадають кримських татар, зокрема тих, хто брав участь у громадянській блокаді Криму, і силоміць доправляють на окупований півострів, де засуджують деяких затриманих чоловіків через причетність (здебільшого вигадану) до батальйону імені Номана Челебіджіхана, який держава-агресор нещодавно оголосила «терористичною організацією». Гарна «допомога», годі й казати.

Айдера Типпа – «голова державного комітету республіки Крим у справах міжнаціональних відносин» Айдер Тіппа. Скріншот із сюжету телеканалу «Миллет».

На переконання так званого «голови державного комітету республіки Крим у справах міжнаціональних відносин» Айдера Тіппа, презентувати інтереси народу та виступати від його імені мають «народні обранці» – тобто «депутати» різних рівнів, «об’єднані глибоким розумінням проблем і сподівань народу та щирим прагненням їхнього розв’язання». Один із цих «депутатів», Альберт Куршутов, який презентує «Ялтинську міську раду», запевняє: «документи», які було прийнято під час «з’їзду» і які Айдер Тіппа мав через «голову республіки Крим» Сергія Аксьонова передати Путіну, можна вважати «позицією кримськотатарського народу», яку надалі ніхто не має права змінювати та спотворювати, оскільки «депутати» як представники народу, що обрав їх, одностайно підтримали озвучені ініціативи. Можливо, у цих словах була б рація – якби не одне «але»: навіть беручи до уваги очевидну нелегітимність маріонеткової «влади» в окупованому Криму, «депутати» мають вирішувати ті чи інші питання у межах своїх компетенцій та повноважень, якими їх наділяють їхні обранці. До того ж, представники влади (ба навіть фейкової) мали б вирішувати ці питання у рамках певних органів влади – і в жодному разі не під час різних «народних з’їздів», на яких вони як делегати мають однакові права голосу з громадськими діячами, що вже саме по собі виглядає абсурдно. Тим більше, обраний до органів влади депутат презентує не виключно етнічну спільноту, до якої він належить, а своїх виборців, які віддали за нього голоси на конкретній виборчій дільниці, незалежно від їхньої національності, віросповідання, соціального стану та інших чинників.

Вже понад вісім років російські окупанти вигадують різноманітні «форми самоорганізації» кримськотатарської громади півострова – на різних етапах це були «міжрегіональні громадські рухи» на кшталт організації «Къырым» імені списаного і забутого Ремзі Ільясова, «ради старійшин» тощо. Наразі ми спостерігаємо, як кримська «влада» розігрує сцени підтримки окупації півострова та війни проти України навіть не через ті чи інші організації, а за допомогою одноденних «народних з’їздів». Втім, єдиною всенародно обраною та сформованою організацією національного самоврядування кримських татар був і залишається Меджліс кримськотатарського народу, який, у свою чергу, є виконавчим органом Курултаю кримськотатарського народу.

Ще наприкінці березня 2014 року, після російської окупації АР Крим і м. Севастополя, Верховна Рада України офіційно оголосила Меджліс вищим представницьким органом кримськотатарського народу, незважаючи на відсутність його реєстрації у юридичному полі. Зокрема, заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров переконаний: кримських татар може презентувати виключно Меджліс кримськотатарського народу як повноважний виборний представницький орган народу – і в жодному разі робити цього не може «гурток колаборантів».

Слід згадати, що «верховний суд республіки Крим» у квітні 2016 року оголосив Меджлім «екстремістською організацією» та заборонив його діяльність на території РФ та окупованого нею Криму. Хоча ще раніше члени згаданих маріонеткових «громадських рухів і рад» пафосно «забороняли» Меджліс виступати від імені кримськотатарського народу – як це сталося, наприклад, у грудні 2015 року під час з’їзду «руху «Къырым». Цю ж вимогу до Меджлісу буквально нещодавно повторив інший кримський колаборант – «голова регіональної національно-культурної автономії кримських татар» Ейваз Умеров, якого у підконтрольних окупантам кримських ЗМІ позиціонують як «організатора» згаданого «всенародного з’їзду кримських татар» – хоча влаштування цього заходу собі приписував також вже згаданий Айдер Тіппа. «Титул» Умерова інакше ніж трагікомічним назвати не виходить – оскільки створенням зазначеної «автономії» російські окупанти в Криму дають зрозуміти, що розглядають кримських татар не як найбільший з-поміж трьох корінних народів Криму, а суто як одну з регіональних національних меншин. Шкода тільки, що самому носієві титулу цього не дано збагнути.

Ейваз Умеров – «голова регіональної національно-культурної автономії кримських татар» Ейваз Умеров. Джерело – «Avdet».

Останнім часом медіа держави-агресора активно використовують Ейваза Умерова як виразника думки всіх кримських татар, подаючи його висловлювання під заголовками на кшталт «Кримські татари заявили / підтримали / підтвердили …» тощо, і навіть часом називають «лідером кримських татар» – хоча кого тільки вони так не називали за минулі вісім років. Так, наприклад, під заголовком «Кримські татари висловили готовність добровольцями брати участь у спецоперації» було наведено твердження Умерова про те, що кримські татари у складі загарбницької російської армії беруть участь у бойових діях проти України, яку буцімто «зачищають від нацистів», і навіть готові вирушати на цю війну як добровольці, щоб «захищати суверенітет» держави-агресора. Та тільки Умеров дещо забув додати – кримськотатарські парубки та чоловіки, як і інші мешканці окупованого Криму, здебільшого опиняються у лавах окупаційної армії внаслідок примусової мобілізації, через шантаж долею рідних і близьких, отримують каліцтва, потрапляють до полону, а дехто з них вже повернувся додому в труні.

Протягом квітня Ейваз Умеров закликав «захистити від націоналістів» мешканців південних регіонів України, окупованих російськими військами, шляхом незаконної видачі їм паспортів громадян РФ, а також відновити так званий «Кримський федеральний округ» з метою «інтеграції» зазначених територій, а також… «історичного возз’єднання земель, які ніколи не належали Україні, у межах Кримського ханства» (!). На початку травня Умеров повідомив, що за ініціативою очолюваної ним «регіональної національно-культурної автономії кримських татар» і за участі неназваних старійшин кримськотатарського народу у будинках і мечетях Кіровського, Первомайського, Совєтського, Сімферопольського та Судацького районів Криму відбулися молебні за військовослужбовців збройних сил РФ, що беруть участь у війні проти України. «Наші молитви спрямовані на якнайшвидшу перемогу в операції в Україні та на повернення кожного нашого вояка додому до рідних та близьких. Кожний наш вояк на передовій має відчувати підтримку багатонаціонального народу, силу нашої молитви, силу нашої гордості та любові до наших захисників», – додав при цьому Умеров.

На жаль, перевірити свідчення колаборанта неможливо. Проте факт лишається фактом: в окупованому Криму «влада» на підтримку своїх дій залучає релігійну складову, уособлену не лише трьома єпархіями Української православної церкви в єдності з Московською патріархією, служителі яких стали на бік окупантів ще навесні 2014 року, а на початку червня 2022 року перейшли безпосередньо у підпорядкування Російської православної церкви. Чимале сприяння окупаційному режимові в Криму надає і так зване «духовне управління мусульман республіки Крим і міста Севастополя» (далі у тексті – «ДУМКС»), яке після російської окупації Криму зайняло ту ж позицію, що й місцеві осередки УПЦ МП.

Не так давно нам доводилося згадувати, як влада держави-агресора з початком повномасштабної війни проти України мобілізувала мусульманське духівництво на підтримку своїх дій та благословення пастви на участь у загарбницьких діях проти іншої держави, що зазнала неспровокованої воєнної агресії. Ця хвиля не оминула й ісламських кіл окупованого Криму. Зокрема, 16 березня 2022 року у Владикавказі (Північна Осетія) відбулася всеросійська науково-практичній конференції з питань духовного служіння та соціальної місії релігійних організацій під час формування загальноросійської громадянської ідентичності російських мусульман. Учасники цього заходу – лідери мусульманських релігійних організацій РФ напрацювали спільну заяву на підтримку рішення Володимира Путіна щодо «оборонної» (sic!) війни проти України. Одним із підписантів цієї заяви, створеної, вочевидь, у російських владних кулуарах або ж у кабінетах спецслужб, став «заступник муфтія мусульман Криму» Есадуллах Баїров, який під час згаданого заходу заявив, що кримські татари, яких влада України у 2014 році «лякала черговою депортацією» (?!), під час російської окупації Криму «стали пліч-о-пліч із росіянами і не допустили заколоту, здивувавши всіх своєю згуртованістю». Фактично руками Баїрова «ДУМКС» благословило мусульман Криму на смерть за інтереси РФ у її війні проти України.

Сам же «муфтій мусульман Криму» Еміралі Аблаєв, який презентує інтереси держави-окупанта перед мусульманами, а не навпаки, у день повномасштабного російського вторгнення до України виступив зі стислим зверненням до єдиновірців і «співвітчизників» із закликом зберігати спокій, не піддаватися паніці, стежити за «офіційною» інформацією і не вірити фейковим новинам, що поширюються у соціальних мережах. Наприкінці квітня «муфтій Криму» під час колективного іфтару (розговіння) в Сімферополі звернувся до співвітчизників із проханням молити Аллаха, аби російські вояки, що беруть участь у війні проти України, якнайшвидше повернулися додому. На початку травня він оголосив Херсон «російським» та заявив про «налагодження зв’язків» із мусульманським населенням регіонів півдня України, окупованих військами РФ.

Інший заступник Аблаєва, Раїм Гафаров, узяв участь у згаданому «з’їзді муніципальних депутатів та представників громадських організацій кримських татар», що відбувся 30 квітня в окупованому Сімферополі. Під час заходу Гафаров від імені свого керівника привітав учасників зібрання, виступив із заявою на підтримку Володимира Путіна щодо війни РФ проти України, та після прочитання молитов додав: «Нехай робота з’їзду буде на благо. Я бажаю всім нам жити в мирі, злагоді та єдності на нашій рідній землі. Нехай Всевишній Аллах вбереже нас від лиха і захистить нас. Я прошу Всевишнього підтримати всі наші добрі справи та наміри». За тиждень до з’їзду Гафаров разом зі вже згаданим «радником голови республіки Крим» Ервіном Мусаєвим та кримським «громадським діячем» Енвером Абдураїмовим узяв участь у колективному іфтарі в мечеті селища Новоолексіївки на Херсонщині, на якому зібралися понад дві сотні мусульман з Криму та Херсонської області, окупованих РФ.

Як бачимо, озвучувати гасла на підтримку правлячого режиму та його загарбницьких прагнень окупаційний режим призначає поодиноких осіб, які абсолютно безпідставно проголошуються «голосом народу» – при цьому «народом» стає виключно «масовка», набрана переважно з-поміж соціально незахищених категорій населення, залежних від «вищих інстанцій». З власного чи з чужого бажання промовляють і діють ці «розмовляючі голови», які презентують виключно себе – питання, з яким належить розбиратися слідчим. Так чи інакше, після деокупації та реінтеграції Криму неодмінно буде з кого і за що спитати.

Віталій СОЛОНЧАК

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: