ЗАГРОЗИ ВТРАТИ ОБ’ЄКТА СВІТОВОЇ ТА УКРАЇНСЬКОЇ СПАДЩИНИ «ХЕРСОНЕСУ ТАВРІЙСЬКОГО» ЯК НАСЛІДОК РОСІЙСЬКОЇ ОКУПАЦІЇ
Херсонес Таврійський до окупації Криму. Фото Анатолія Ковальського
//

Крим під владою геростратів

Почати
  • This page available also in
  • English

Пам’ятка світової спадщини Херсонес Таврійський та його хора наразі знаходяться під загрозою знищення, про це заявили під час спільного обговорення провідні науковці-археологи з України, США та Польщі. Вперше за вісім років від початку окупації Кримського півострову за участі світових вчених в Будинку Митрополита Національного заповідника «Софія Київська» відбулось фахове обговорення подальшої долі Херсонесу під назвою «Крим під владою геростратів»[1], під час якого науковці-археологи, представники громадських організацій та представники органів державної влади України провели аналіз дій Російської Федерації як країни – окупанта та її негативний вплив на культурну спадщину світового масштабу – Херсонес Таврійський.

З моменту проголошення незалежності Україною Херсонес Таврійський починає набувати визнаного світом історичного статусу та імені. Протягом двадцяти років вчені всього світу доводили унікальність цього місця – проводили скрупульозне його дослідження, щоб встановити і довести, що Херсонес Таврійський являється світовою спадщиною. Ще пройде не один десяток років, буде витрачено не один десяток мільйонів доларів, люб’язно вкладених громадянами США, перш ніж 37 сесія Комітету світової спадщини ЮНЕСКО під час свого засідання в Камбоджі прийняла рішення про включення пам’ятки Херсонесу Таврійського та його хори до переліку об’єктів світової спадщини.

За активної участі іноземних партнерів зі всього світу, а насамперед США та Польщі, одразу після проголошення Незалежності України розпочалося активне вивчення Херсонесу Таврійського. Під час першого візиту професора Інституту античної археології Техаського університету Джозефа Картера (США) до України у 1992 році американською науковою спільнотою було прийнято рішення долучитись до вивчення історичної спадщини Херсонесу Таврійського та його хори. Як зазначив Професор вже в 1994 році, вони мали першу експедицію разом з археологами з України, Російської Федерації, включно з представниками інших держав – Великої Британії, Німеччини та Італії. «Майже одразу стало зрозуміло, що Херсонес і його хора є тим історичним спадком, що може бути включений до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», –  зазначив професор Дж. К. Картер.

Адам Рабіновіц, який разом з Джозефом Картером[2] працював над питанням дослідження Херсонесу Таврійського та який безпосередньо очолював польові дослідження в спільному україно-американському проекті зазначив, що американська сторона працювала на об’єкті допоки номінація Херсонесу не була повністю завершена. Саме за участю американських колег-археологів розпочались підготовчі роботи до номінації Херсонесу та включення до світової спадщини. Американські вчені супроводжували процес номінації у трьох найголовніших питаннях: консервація, збереження та тлумачення – успішна номінація є неможливою без кожного з цих розділів. Крім того, саме американська сторона фінансово та технічно супроводжувала весь проект на всьому етапі дослідження. Інститут античної археології Техаського університету спонсорував спеціальну програму консервації, що включала транспортувальні матеріали та лабораторії для збереження артефактів, а також інше знаряддя необхідне для такого роду досліджень. В цілому загальні витрати одних лише приватних внесків американської родини Паккардів на проект склали близько 25 000 000 (двадцяти п’яти мільйонів) доларів США –  зазначив професор Дж. К. Картер.

З 1998 року до проекту також долучились і польські археологи з університету Адама Міцкевича м. Познань. Олена Кльоніна (в минулому вчений секретар Національного заповіднику «Херсонес Таврійський») разом зі своїм польським колегою Анджеєм Бернацьким розробили комплексну програму археологічних досліджень Херсонеського городища, а також комплексну програму консерваційних, реставраційних робіт на городищі для успішної номінації пам’ятки.

Учасники круглого столу. Скрін з відео.

Представник української археологічної спільноти, яка модерувала захід, відома дослідниця Херсонесу Евеліна Кравченко[3] зазначила, що саме завдяки Джозефу Картеру та його роботі з дослідження Херсонесу та його хори виросла ціла плеяда українських істориків – археологів з питань античності, до яких пані Евеліна відносить і себе.

Завдяки спільній багаторічні співпраці великої кількості дослідників з різних країн 2013 року пам’ятка Давнє місто Херсонес Таврійський та його хора була включена в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вже в наступному 2014 році Російська Федерація окупувала Кримський півострів, а також здійснила незаконну анексію півострова включивши Автономну Республіку Крим та місто Севастополь як суб’єкти РФ. Дослідження пам’ятки Давнє місто Херсонес Таврійський та його хори стало неможливим і припинилося одночасно з початком російської окупації Криму.

Називаючи факт окупації «приєднанням» та здійснюючи спробу легітимації своїх протиправних дій в Криму Російська Федерація залучила провідні російські заклади освіти, науки і культури для так званих «розкопок» пам’яток культурної спадщини України в Криму, які реально перетворилися в звичайне розграбування культурної спадщини українського народу. Державний Ермітаж, Інститут матеріальної культури РАН, Інститут археології РАН, Російське географічне товариство, Московський державний університет імені Ломоносова, «Федеральна державна установа «Державний історико-археологічний музей-заповідник «Херсонес Таврійський» та інші установи та їх співробітники фактично стали співучасниками – організаторами та виконавцями – протиправного знищення пам’яток України в Криму. Сотні пам’яток невідворотньо втрачено[4], сотні тисяч (а за деякими даними більше мільйона[5]) артефактів викрадено та вивезено за межі окупованого півострову.

Аналогічна доля спіткала і Херсонес Таврійський – так звані науковці з Державного Ермітажу та інституцій Російської Академії Наук намагаються розграбуванню культурної спадщини України в Криму придати вид археологічних досліджень – оприлюднюють окремі результати своєї злочинної діяльності.

Як зазначили експерти під час обговорення в результаті вищеназваної варварської активності окупаційної влади на пам’ятці постало питання про можливість реального знищення пам’ятки Херсонесу Таврійського. Видатний український археолог, співавтор номінаційного досьє Херсонесу Таврійського Тимур Бобровський оприлюднив фактичні обставини руйнування історичної пам’ятки за «російської влади». Під час свого виступу доповідач зазначив, що міжнародною експедицією було розроблено план розвитку території, забудови, охоронних зон, і цей план був погоджений як міською владою міста Севастополя, так і самою світовою організацією, однак після встановлення окупаційної влади жодна з цих норм не виконується. Згідно розроблених норм – максимальна висота, висотність в цій історичній частині міста Севастополь – становить двадцять сім метрів від сучасної поверхні, тоді як станом на сьогоднішній день окупаційна влада встановила обмеження висотою в сорок два метри. Наступним прикладом доповідач зазначив про обставини справ на «Маячному півострові», мису Херсонес, яка була затверджена як зона охоронюваного ландшафту на сьогоднішні активно забудовується російськими окупаційними військами та відновлюються старі військові інфраструктурні об’єкти. «І на цьому охоронному ландшафті те, що називалось, «Страбонів Херсонес»… напевно, буде загублено раз і назавжди», – зазначив Бобровський. Негативний вплив окупації окремо позначився на хорі пам’ятки – здійснюється неконтрольоване знесення культурного шару у зв’язку з активною забудовою міста – житлові комплекси будуються на ділянках раніше не забудованої стародавньої хори, яка визначилась на площі десять тисяч гектарів. Культурний шар просто зноситься без найменшого археологічного нагляду. Незаконні розкопки так само проводяться без археологічного нагляду. А непроведення консерваційних робіт розкритої пам’ятки призвело до руйнування частини стіни, що після зими обсипалася. Окремо варто зазначити, що автодорога «Керч-Феодосія-Білогірськ-Сімферополь-Бахчисарай-Севастополь», так звана «траса «Таврида», також знищує Херсонес Таврійський: понад сто п’ятдесят (150) гектарів захищеної території віддано під будівництво шосе.

Учасники круглого столу під час обговорення. Скін з відео.

Археолог також підкреслив негативний вплив дій окупаційної влади на городище Херсонесу, що є портовою частиною давнього міста, та наразі є однією з найменш досліджених ділянок – в даному місці працює важка техніка. У відповідь на закиди про нищення об’єкту  з російського боку лунають заяви, що «техніка прибирала відвали» (порожню землю). Проте опісля вивезення такої землі за межі заповідника, місцевими жителями серед цих відвалів було знайдено безліч артефактів, зокрема мармурову колону візантійського часу. Тимур Бобровський підкреслює, що такі факти свідчать, що земляні роботи проводилися без попереднього належного археологічного дослідження цієї території, а також, що з пам’ятки дійсно вивозиться не сміття, а культурний шар грунту.

До негативних чинників співавтор номінаційного досьє пам’ятки відніс також і будівництво на пам’ятці незаконних конструкцій, що закривають пам’ятку: «…будівництво незаконної конструкції, яку вони називають «Гранд опера в Херсонесі», просто «поховала» частину пам’ятки під цими конструкціями».

Окремо Тимур Бобровський звернув увагу на незаконну діяльність Російської Православної Церкви на території Херсонесу Таврійського: церкві було передано двадцять три гектари землі Херсонесу під забудову храмового комплексу, майстерні, парковки, тощо. В планах окупаційної адміністрації – винести музей за межі заповідника, та передати повністю територію монастирю, огородити цю центральну частину та зробити там монастирський комплекс, що безумовно є негативним впливом на пам’ятку.

На завершення доповідач окреслив кричущу проблему, що пов’язана з надзвичайною мілітаризацією Севастополя: розміщенням на пам’ятці та в безпосередній близькості воєнних баз та насиченням їх різного роду артилерійськими снарядами та іншими боєприпасами, що є прямою загрозою для об’єкту всесвітньої спадщини.

Скрін з відео. Круглий стіл “Крим під владою геростратів”.

Представник від прокуратури АР Крим та м. Севастополя Сергій Турчин повідомив, що прокуратурою АР Крим та м. Севастополя здійснюється процесуальне керівництво у двадцяти трьох кримінальних провадженнях лише у сфері знищення культурної та історичної спадщини, у яких встановлено вісімдесят п’ять фактів кримінальних правопорушень, в тому числі і щодо Херсонесу Таврійського. На сьогоднішній день правоохоронним органом кваліфікація таких злочинів відбувається за національним законодавством України. Проте у майбутньому адаптація українського законодавства у відповідності до положень Римського статуту та норм міжнародного права надасть Україні у майбутньому інструментарій для притягнення Російської Федерації до відповідальності за вчинення злочинів у сфері розграбування культурної спадщини які кваліфікуються як злочини у сфері міжнародного гуманітарного права.

Водночас Офісом Генерального Прокурора спільно з ГО “Регіональний центр прав людини”, ГО “Євромайдан-Крим” та ГС “Українська Гельсінська спілка з прав людини” підготовлено та в серпні 2020 року подано інформаційне повідомлення в Міжнародний кримінальний суд щодо відповідальності посадових осіб Російської Федерації за широкомасштабне привласнення і руйнування об’єктів культурної спадщини України в Криму.

Учасники обговорення – представники профільних міністерств, зокрема заступниця Міністра Міністерства культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва та радник політичного директорату Міністерства закордонних справ України Катерина Смаглій, – зазначили про готовність держави у співпраці з громадянським суспільством відстоювати захист історичних та культурних цінностей України в Криму від протиправних дій Російської Федерації.

Херсонес Таврійський на сьогодні досі є унікальним місцем на території України, який стараннями всієї міжнародної спільноти було включено до світової спадщини ЮНЕСКО. Десятки років стараннями багатьох науковців на кошти приватних осіб та платників податків з усього світу ми отримали без перебільшення виняткове та унікальне місце в Україні. Окупація Криму Російською Федерацією створила реальну загрозу знищення Херсонесу та його хори: «Ми маємо всі підстави на сьогоднішній момент … звернутися до комітету всесвітньої спадщини … з проханням внести Херсонес Таврійський до списку світової спадщини під загрозою, – заявив Тимур Боровський, – Я думаю, що нас підтримують всі фахівці, які мали бути колись дотичні до Херсонесу. Те, що зараз там відбувається, знищує Херсонес, і ми маємо стати цьому на заваді… », – підкреслив український археолог.

За думкою всіх учасників круглого столу, що були присутні в Софії Таврійській під час фахового обговорення «Крим під владою геростратів», включення Херсонесу до об’єктів світової спадщини, що перебувають під загрозою, може реально посилити голос України на світовій арені і відкрити інші, нові, шляхи для самого комітету світової спадщини, для ІКОМОСу, моніторингу та для політичного тиску на Російську Федерацію.

Дмитро МОЦАК

_______________________________________________

[1] https://youtu.be/RdMsDJmmznA

[2] Джозеф Картер – один із провідних світових археологів античності та мистецтвознавців, професор відділення класичної археології Техаського університету в м. Остін, штат Техас

[3] https://iananu.org.ua/struktura/naukovi-viddili/viddil-arkheologiji-rannogo-zaliznogo-viku?id=210

[4] https://24tv.ua/yak-kulturna-spadshhina-stala-zhertvoyu-okupantiv-novini-krimu_n1652518

[5] https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/2710694-rosijski-arheologi-privlasnili-ponad-miljon-krimskih-artefaktiv-mintot.html

_______________________________________________________

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Інформаційна платформа “Голос Криму. Культура” – про Крим чесно, якісно, актуально” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Implemented within the project “Information Platform” Voice of Crimea. Culture “- about Crimea honestly, qualitatively, actually” with the support of the Media Development Fund of the US Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the US government.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: