ФОРТЕЦЯ ЄНІКАЛЕ – ВІЧНА БОРОТЬБА З ВОРОГОМ
/

Фортеця Єнікале – вічна боротьба з ворогом

Почати
  • This page available also in
  • English

Не один рік минув з того часу, як Крим був захоплений Російською Федерацією, а на законній території України була встановлена нова незаконна «влада». Не перший рік Україна та Росія сперечаються між собою, вирішуючи, хто винен, а хто має рацію, незважаючи на те, що правда і так перебуває на поверхні. Страждають кримчани, й українці тужать за Батьківщиною, за тими місцями, де народилися, і тими морськими краєвидами, якими милувалися.

«Тужать» і історичні пам’ятки України, що перебувають на території анексованого Криму.

ФОРТЕЦЯ ЄНІКАЛЕ – ВІЧНА БОРОТЬБА З ВОРОГОМУкраїна опинилася під загрозою втрати культурних цінностей, що формувалася не одне сторіччя. За останні роки ЗМІ вибухають новинами про те, що російська влада зруйнувала або ж привласнила собі ще одну пам’ятку на території Криму, а сама РФ аргументує все це черговим «укріпленням» або ж «реставрацією» того чи іншого історичного об’єкта. Наразі усі об’єкти культурної спадщини України перебувають під загрозою, і ця лиха доля не обійшла відому фортецю Єнікале.

У січні 2018 року в Керчі відбувся частковий обвал однієї з головних пам’яток – фортеці Єнікале. В “міністерстві культури” Криму заявляють, що про загрозу значного руйнування фортеці не йдеться. А якого іншого пояснення можна було очікувати, коли злодій не здатен адекватно зрозуміти цінність вкраденого, тому й маємо варварське ставлення до культурного надбання в анексованому Криму. Чого лише варті археологічні розкопки на території майбутньої траси “Таврида”, які проводяться фактично екскаватором. Культурним пам’яткам просто не дають шансу.

Уже після самого обвалу про це було повідомлено у «зацікавлені» відомства, такі як Держкомітет з охорони культурної спадщини “республіки Крим”. Причиною обвалу стала невелика тріщина на Чорноморських воротах в арці, через що випало кілька каменів. Керівництво Східно-Кримського історико-культурного музею-заповідника запевняє, що було вжито всіх можливих заходів щодо недопущення подальшого обвалу фортеці.

Фортеця Єнікале, одна з історичних пам’яток України на території анексованого Криму, має багату історію. Розташована вона на березі Керченської протоки і побудована османами на початку XVIII ст. Єнікале – з турецької означає «нова фортеця». На її території знаходилися: два порохових склади, бойовий арсенал, житлові будинки, водяний резервуар, лазня та мечеть. Понад 800 османських і 300 кримськотатарських солдатів становили гарнізон фортеці, водночас вона слугувала резиденцією турецького паші.

ФОРТЕЦЯ ЄНІКАЛЕ – ВІЧНА БОРОТЬБА З ВОРОГОМЄнікале мало для Османської імперії важливе стратегічне значення, оскільки була розташована в найвужчій частині Керченської протоки і була озброєна потужними гарматами. Вона перешкоджала проходу російських кораблів між Азовським і Чорним морями. Вже тоді фортеця «знала ворога в обличчя» і мала змогу «дати відсіч». Але за іронією долі через кілька тисячоліть, будучи недієздатною, фортеця потрапила у «полон влади» Російської Федерації, як виявилося, не вперше. Влітку 1771 року, під час російсько-турецької війни (1768-1774 рр.), російська армія увійшла в Крим, Єнікале була захоплена, а турецький гарнізон покинув фортецю.

До початку XIX ст. Єнікале втратило своє військове значення, а в 1835 році на його території було утворено військовий шпиталь, що проіснував до 1880 року. З того часу фортеця була остаточно закинута.

На сьогодні Єнікале є однією із визначних пам’яток Керчі й Криму, їй надано статус пам’ятки архітектури, що охороняється державою. Незважаючи на те, що ще в другій половині ХХ ст. було проведено низку реставраційних робіт, наразі майже вся фортеця перебуває в руїнах. Найкраще збереглися ворота, фрагменти фортечних стін і бастіон, розташований з прибережного боку.

Ще одна небезпечна обставина — по території фортеці проходить одноколійна залізнична гілка, що веде до Керченської поромної переправи. Рух поїздів має згубний вплив на фортецю, вібрація створює загрозу поступового руйнування культурного об’єкта. Закриття цієї гілки дозволить зберегти історичну пам’ятку. Але наразі ніхто не приділяє цьому належної уваги, а Україна і світ не в змозі втрутитися в цей процес вандалізму, допоки Крим окупований.

Альона СІЛЬЧЕНКО, журнал Пам’ятки України, 2019 рік

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Альона Сільченко

Авторка культурологічних матеріалів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: