Підготовка дітей до смерті за отєчєство. Протоієрей УПЦ МП Дмитро Кротков та атаман Вадим Іловченко (Іловайський, Терець) з учнем казачого класу сімферопольської школи № 10. 07.03.

До школи та церкви – зі зброєю

Почати

«На “казаках” лежить велике громадське навантаження – насамперед, з патріотичного та духовно-морального виховання молоді», – розповідалося в одному з сюжетів «Першого кримського» телеканалу. Особливості цього виховання вже висвітлювалися раніше, однак пов’язані з ним подальші процеси заслуговують на постійну увагу.

У березні було оприлюднено відео зустрічі учнів «казачого» класу сімферопольської школи № 10 з «духовними наставниками» – протоієреями УПЦ МП Дмитром Кротковим і Григорієм Коцюком та ватажком кримських «казаків» Вадимом Іловченком. Під час зустрічі Кротков розповідав учням про свою спільну з «казаками» допомогу дітям на окупованих бойовиками східних територіях України. «Доки Київ намагається зброєю загнати дітей Донбасу до підвалів, водночас переконуючи світ у власній миролюбності, Росія виявляє небайдужість і турботу до малолітніх жертв київської агресії», – цинічно коментують ролик автори. За кілька днів у школах Сімферопольського району «казакі» за участі «чиновників» кримського «державного комітету» з міжнаціональних взаємин провели для старшокласників відкриті уроки на тему «кримської весни». «Крим зміг повернутися до лона матінки Росії виключно завдяки прагненню всіх мешканців півострова незалежно від національності і віросповідання: на захисті Криму від фашистської чуми пліч-о-пліч стояли “казак” і вірменин, німець і кримський татарин, грек і караїм… – почули діти. – Росія продемонструвала цілому світові, що вона є великою державою, здатною захистити співвітчизників поза її межами».

Раніше, у лютому, помічник благочинного Євпаторійського церковного округу, священик Миколаївського собору Дмитро Чкана відвідав церемонію складання присяги вихованцями військово-спортивного клубу «Патріот», побажавши їм «нелицемірної любові до Батьківщини». Тоді ж інший євпаторійський священик, настоятель храму Святителя Луки Володимир Бадах узяв участь в ініційованій «головою» Криму Сергієм Аксьоновим нараді, під час якої обговорювалися питання взаємодії місцевих «казачих» формувань із «владою», «правоохоронцями» та церквою. Клірик запропонував розробити пам’ятку про перебування «казаків» на території релігійних споруд, що пояснюватиме, як має виглядати представник подібного «військового формування» і чи може він переступати поріг храму зі знаменами та… зброєю. Подібні кримські «інновації» нагадують уже звичні для окупованих бойовиками теренів Донбасу попередження на вході до тих чи інших установ і закладів: «Зі зброєю не заходити».

У Криму вже четвертий рік не лише так само заходять зі зброєю до шкіл і храмів, а й сіють її культ у дитячих серцях. 20 травня 2017 р. у Сімферополі відбувся обряд «посвяти у “казакі”», долучити до якого можуть дитину з трирічного віку. Маленького «казака» саджають на коня, якого «старійшина» бере за повід і проходить три почесні кола, після чого вручає дитині ікону і холодну зброю, які зберігатиме батько «казачонка» до його повноліття. Під час «республіканського» заходу маленькі «казакі» похвалилися, що їм після обряду подарували мисливські ножі «Славутич», щоб «захищати близьких і батьківщину».

21-25 червня 2017 р. у Севастополі за благословенням очільника РПЦ патріарха Кирила і за підтримки Ради при президенті РФ у справах «казачєства» та Міністерства освіти і науки РФ відбувся «ІІ євразійський форум “казачої” молоді» «Казачье единство-2017». Його «євразійськість» висловлювалася у присутності делегацій з Казахстану, де «казакі» є носіями ідей проросійського сепаратизму, та Білорусі.

У вітальному слові до учасників форуму митрополит Сімферопольський і Кримський (УПЦ МП) Лазар повідомив «казакам», що захід відбувається «на святій і славетній землі, де століттями складалися православні засади життя, твердо виконувалися євангельські закони у родині та суспільстві, передусім цінувалися обов’язок і честь, мужність і відвага, любов до “отєчєства” і готовність віддати життя “за други своя”». На його думку, з’їзд спрямований на те, щоб «воскресити у пам’яті славетні сторінки історії “казачєства”», і дуже важливо, що як по всьому «нашому отєчєству», так і в окупованому ним Криму «активно відроджується “казачий” рух, духовною основою якого є споконвічні православні традиції та багата історична й культурна спадщина». Митрополит висловив сподівання, що форум «покладе початок новій традиції у житті сучасного “казачєства”, стане постійно діючим центром, що об’єднує молоде покоління “казаків” на православних і патріотичних ідеалах, послужить справі утвердження миру і злагоди, а також розвиткові культури й освіти “казачєства” і посиленню його позицій з несення державної служби та громадського порядку».

Хоч Сімферопольська і Кримська єпархія УПЦ МП зазначена серед організаторів «казачого» форуму, «першу скрипку» від російської церкви у його проведенні грав «душпастир» російського «казачєства» митрополит Ставропольський і Невиномиський Кирило, який очолює Синодальний відділ РПЦ зі взаємодії з «казачєством»: саме на його рівні вирішується призначення капеланів до кримських «казачих військ». Він же освятив прапори «регіональних управлінь Союзу “казаків”-воїнів Росії і закордону» по Криму і Севастополю, а також нагородив «казаків» за службу церкві й «отєчєству» та організаторів форуму за «працю на благо церкви та відродження “казачєства”».

Перед учасниками форуму було поставлено такі цілі: обмін досвідом праці молодіжних «казачих» організацій; обговорення питань навернення молоді до церкви, катехизаторської діяльності, соціальної праці, волонтерського руху, військово-спортивної діяльності, державної служби – словом, усіх напрямків, у яких задіяні молоді «казакі». Крім того, для учасників форуму було організовано лекції з основ православної культури, бесіди з духівниками, вікторини з історії та культури “казачєства”, а також анкетування «Казак без веры – не казак», спрямоване на розуміння міри обізнаності «казачої» молоді в «істинах православ ‘я».

Сергій КОНАШЕВИЧ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: