17.01.2018, прес-конференція з нагоди свята Хрещення Господнього, мультимедійний прес-центр МІА «Россия сегодня» (Сімферополь; у центрі – очільник «головного управління МНС РФ по республіці Крим», полковник внутрішньої служби Володимир Іванов)
/

Діяльність секретаря Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ Олександра Якушечкіна в національних інтересах РФ

Почати
  • This page available also in
  • English

Аналіз колабораціоністської діяльності представників УПЦ (МП) на окупованих територіях України зазвичай веде «нагору», до правлячих архієреїв і їхніх помічників – вікарних єпископів. Проте часто – і цілком «незаслужено» – з рахунків скидаються «пересічні» священики, які системно виконують роль «сірих кардиналів» у тих чи інших справах або виступають як речники в тих питаннях, які не насмілюються публічно озвучити їхні керівники заради уникнення громадського осуду та кримінального переслідування. Одним з таких «релігійних діячів» є секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ (МП) протоієрей Олександр Якушечкін, який буквально за три роки здійснив кар’єрний «квантовий стрибок» зі звичайного шкільного вчителя історії ледь не до посади «правої руки» керівника єпархії.

Олександр Якушечкін народився 2 червня 1968 року в Сімферополі. У 1991 році закінчив історичний факультет Сімферопольського державного університету ім. М. В. Фрунзе (згодом – Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського), що навіть у роки занепаду СРСР мав репутацію «розплідника політруків». У 1991–1997 рр. вчителював у сімферопольській школі № 13 та у приватній школі «Консоль», пов’язаній з однойменною будівельною компанією нинішнього «голови державної ради республіки Крим» Володимира Константінова. У 1997 р. був призначений референтом тоді ще архієпископа Сімферопольського і Кримського Лазаря (Швеця), у 1998 р. – секретарем Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП та Міжконфесійної ради АР Крим «Мир – дар Божий»; того ж року висвячений архієпископом Лазарем на диякона, а потім – на священика. У 1999 р. Олександр Якушечкін закінчив Сімферопольське духовне училище, наступного року був піднесений до сану протоієрея, а наприкінці 2001 р. призначений настоятелем Петропавлівського кафедрального собору УПЦ МП в Сімферополі. У 2007 р. Якушечкін увійшов до Колегії комітету АР Крим з питань земельних ресурсів та до Міжвідомчої комісії Ради міністрів АР Крим з питань подолання тоталітарної політики СРСР щодо релігійних організацій, а у 2009 р. – до Колегії республіканського комітету в справах релігій.

Втім, у біографії цього кримського «святого отця» (як і в його керівництва) є ще одна деталь, на яку мало хто звертав (чи не хотів звертати) увагу до російської окупації Криму. Зокрема, наразі секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП, що віднедавна увійшла до «Кримської митрополії РПЦ», протоієрей Олександр Якушечкін є членом правління кримського «регіонального відділення» Світового російського народного собору («Всемирный русский народный собор», «ВРНС»). Ця організація, яку за статутом очолює голова РПЦ, що титулується «патріархом Московським і всієї Русі», існує з 1993 року і є найбільшим російським громадським форумом, учасники якого об’єднані «єдиною метою – турботою про теперішнє і майбутнє Росії». Участь у діяльності «ВРНС» традиційно беруть представники російської влади та силових відомств, лідери громадських об’єднань, вище духівництво РПЦ, воєначальники та військовослужбовці збройних сил РФ, викладачі та студенти найбільших навчальних закладів РФ, діячі науки та культури, делегати російських громад з близького та далекого закордону. Співголовами кримського «регіонального відділення» «ВРНС» є митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар, що став на чолі нещодавно створеної «Кримської митрополії РПЦ», та вікарний архієрей Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП єпископ Ялтинський Нестор (Доненко).

Для розуміння діяльності кримського «регіонального відділення» «ВРНС» можна згадати принаймні один факт. 10 березня 2020 року його члени під час розширеної зустрічі закликали батьків школярів окупованого Криму до «розуміння особливої ролі релігій, передусім православ’я, у становленні та розвитку російської культури, громадянського суспільства та державності Росії». Тоді ж делегатом від Криму з правом голосу для участі у «ВРНС» одностайно була затверджена кандидатура Олени Аксьонової – дружини «голови Криму» Сергія Аксьонова, очільниці «міжрегіональної ГО «Русское единство».

За півтора роки після російської окупації Криму, протоієрей Олександр Якушечкін разом із митрополитом Лазарем, а також із «муфтієм мусульман Криму» Еміралі Аблаєвим та його «першим заступником» Айдером Ісмаїловим увійшов до «громадської координаційної ради республіки Крим з питань патріотичного виховання», утвореної «указом» кримського гауляйтера Сергія Аксьонова. До цієї ради також увійшли «віце-прем’єр» Дмитро Полонський, що вважався основним куратором внутрішньої політики в «республіці», «міністри» культури (Аріна Новосельська), освіти (Наталя Гончарова), спорту, а також керівник регіонального штабу «Молодой гвардии «Единой России» Владислав Ганжара тощо. Тоді ж Олександр Якушечкін в інтерв’ю російським журналістам розповідав, як нинішні «голова Криму» Сергій Аксьонов та «спікер» кримського «парламенту» Володимир Константінов ще до російської окупації Криму бігали на благословення до митрополита Лазаря, коли на півострові створювалася нині заборонена в Україні реакційна партія «Русское единство».

У той же час секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП не оминув нагоди плюнути в бік гнаної і упослідженої Кримської єпархії УПЦ Київського патріархату, заявивши, що вона «мала шанс на успіх» у Криму за часів президентської каденції Віктора Ющенка, коли в Україні «почали популяризуватися теми української автокефальної церкви та Голодомору» – які, на думку Якушечкіна, «пов’язані між собою, оскільки спрямовані проти Росії» (!). До того ж, кримський протоієрей заявив, що молебні на спомин жертв Голодомору, всіляко заперечуваного теперішнім окупаційним режимом, проводилися за вказівкою влади – не уточнивши, йдеться про центральну владу чи регіональну. Втім, будь-хто з кримських українців-християн, поклавши руку на Євангелію, готовий засвідчити: влада Криму в період українського суверенітету над півостровом не лише не надавала жодних розпоряджень щодо проведення панахид за жертвами Голодомору-геноциду – і не могла робити цього в принципі, оскільки церква відокремлена від держави, – а й всіляко ігнорувала подібні заходи, ініційовані духівництвом і парафіянами українських церков у Криму.

07.10.2015, виступ на пленарному засіданні «Російська мова та література – основа формування російської ідентичності» «І з’їзду русистів республіки Крим».
ФОТО: «Крымский республиканский институт постдипломного педагогического образования»
https://www.krippo.ru/index.php/3-2012-06-10-16-55-45/2012-06-10-16-55-56/662-i-

Того ж 2015 року протоієрей Олександр Якушечкін під час щорічного звіту «громадської палати Республіки Крим» щодо стану громадянського суспільства на окупованому півострові, доповідаючи про діяльність Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП, запевнив, що вона здійснюється «в національних інтересах РФ заради добробуту її громадян і суспільства та з метою протидії загрозам національній безпеці країни[-окупанта]» і спрямована на «забезпечення засадничих міжнародно визнаних прав громадян – на свободу совісті й віросповідання», а також на «збереження й розвиток історично сформованих релігійних традицій народів Росії».

16 листопада 2016 року під час пленарного засідання на початку регіональних різдвяних освітніх читань «Крим. Уроки століття. 1917 – 2017» в окупованому Сімферополі Олександр Якушечкін за благословенням митрополита Лазаря виступив із доповіддю, присвяченою питанню виховання юних кримчан як «патріотів» і духовно-моральних особистостей. Згідно з його заявами, до російської окупації Криму місцеві педагоги «були змушені всерйоз обговорювати сумнівні гасла, виплекані далеко від нашої вітчизни» (тобто РФ) також «викручуватися й вигадувати виправдання, чому в кримських школах досі розмовляють російською, не святкують день народження ОУН-УПА (?! – авт.), а в класах нема портретів таких одіозних героїв, як Степан Бандера та Роман Шухевич». «Але настав 2014 рік, і ми зробили свій історичний вибір. Сталося те, про що багато хто і мріяти не міг. Ми повернулися додому, до Росії, показавши всім гідний приклад патріотизму та духовності», – привселюдно похвалився кримський протоієрей, який назвав «духовно-моральне та патріотичне виховання» кримських дітей і молоді «стратегічним питанням нашого виживання як країни і як народу» та «питанням національної безпеки».

23 жовтня 2018 року Олександр Якушечкін узяв участь у святкуванні 25-річчя «Русской общины Крыма», що відбулося у Кримському академічному музичному театрі, з назви якого після окупації Криму загарбники викинули слово «український». Під час заходу секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП зачитав присутнім вітання митрополита Лазаря – який, до слова, сам роками входить до числа почесних гостей соборів «общини», разом із представниками російських керівних, дипломатичних і військових структур, і благословляє їх на працю. «Вельми втішно, що створена чверть століття тому «община» протягом усього цього часу підтримувала всіх тих, хто був небайдужим до багатої духовної та культурної спадщини нашої великої Вітчизни, хто відчував своє «сопричастя» з нею, любив і сприяв її процвітанню. Бо підтримка «исконных» вітчизняних традицій і культури, нерозривно пов’язаних із православною вірою наших попередників – зберігачів і хранителів «Земли Русской», захисників і поборників православ’я – справа добра і важлива», – йшлося в цьому тексті. Після свого виступу протоієрей вивів на сцену виплеканий ним дитячий ансамбль «Петропавлівська пісня», який виконав твір «Возвращение Крыма» («Повернення Криму») з приспівом: «Мы русскиие, мы россияне, вернулись домой вместе с Крымом крымчане, и Западу русской души никогда не понять, и русской земли никогда никому не отнять».

У січні 2019 року на виконання плану заходів Синодального відділу релігійної освіти і катехизації РПЦ та Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП з подолання труднощів в організації викладання «Основ православної культури» та забезпечення «вільного й інформованого» вибору модулів цього курсу в школах окупованого Криму, за благословенням митрополита Лазаря було створено єпархіальну координаційну раду зі взаємодії з кримськими «органами управління освіти», «директорами» загальноосвітніх установ, вчителями та батьками. Цю раду очолив секретар єпархії Олександр Якушечкін. До тематичного плану «Школи православного педагога», що мала відбуватися у благочиннях, було включено тему «Основні положення Соціальної концепції РПЦ».

10.03.2020, загальне зібрання «Кримського регіонального відділення Світового Російського народного собору» (Сімферополь, єпархіальне управління Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП).
ФОТО: «Симферопольская и Крымская епархия УПЦ»
https://crimea-eparhia.ru/index.php/59-events/18302-v-eparkhialnom-upravlenii-provedena-rasshirennaya-vstrecha-krymskogo-regionalnogo-otdeleniya-vsemirnogo-russkogo-narodnogo-sobora

У березні 2019 року під час чергової атаки кримської «влади» та підконтрольних окупантам ЗМІ на Кримську єпархію ПЦУ, до її очорнення вкотре долучився секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП Олександр Якушечкін. У коментарі для новинного порталу «Крыминформ» він заявив, що кілька кримських священнослужителів, які «раніше зараховували себе до розкольницької української церкви» (тобто до ПЦУ), буцімто перейшли на служіння до «канонічної православної церкви Московського патріархату» – при цьому відмовившись називати їхні імена. У Кримській єпархії ПЦУ цю наклепницьку заяву спростували, запевнивши, що жоден її священнослужитель ані до УПЦ МП, ані до будь-якої іншої конфесії не переходив. Також Якушечкін розповів, що Сімферопольська і Кримська єпархія УПЦ МП не має жодних «офіційних» контактів із представниками «розкольницької церкви України» (тобто ПЦУ), богослужіння і таїнства якої, як і цілу помісну церкву, він назвав «недійсними і безблагодатними». «Це як артисти, коли кіно знімають і проводять богослужіння, то це лише у кадрі виглядає як богослужіння. Треба принаймні цікавитись, якщо ти думаєш про спасіння своєї душі, чи не потрапляєш ти до пастки. Перед тим, як зайти до якоїсь культової установи, треба поставити собі питання, чи є цей храм храмом канонічної церкви», – висловився секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП. Також Олександр Якушечкін публічно подякував Богові за те, що в окупованому Криму храмів ПЦУ практично нема, а наявні «можна перелічити по пальцях однієї руки», і дорікнув Кримській єпархії ПЦУ «відсутністю у правовому полі РФ» через відмову перереєстрації за законодавством держави-окупанта. Заходи кримської «влади» з позбавлення Кримської єпархію ПЦУ приміщень єпархіального управління та кафедрального собору в ім’я святих рівноапостольних князя Володимира і  княгині Ольги в Сімферополі, які до російської окупації Криму перебували у довгостроковій оренді за символічну платню в одну гривню на рік, шляхом незаконного розірвання угоди про оренду, силового виселення і реквізиції та псування майна єпархії Якушечкін назвав «інсинуаціями» і пояснив їх тим, що «організація, якої нема, яка відмовляється існувати у правовому полі РФ», а тому «просто не може вести свою релігійну діяльність». Словом, класичні виправдання ґвалтівника, чия жертва завжди «сама винна»

29.11.2019, «Парламентські зустрічі» у «державній раді республіки Крим» у рамках «регіонального етапу» російських XXVIII Міжнародних Різдвяних освітніх читань «Велика перемога: спадщина та спадкоємці» (на задньому плані ліворуч).
ФОТО: «Симферопольская и Крымская епархия УПЦ»
https://crimea-eparhia.ru/index.php/59-events/17590-v-gosudarstvennom-sovete-respubliki-krym-proshli-rozhdestvenskie-parlamentskie-vstrechi-velikaya-pobeda-nasledie-i-nasledniki

3 травня 2019 року секретар Сімферопольської і Кримської єпархії протоієрей Олександр Якушечкін разом із митрополитом Сімферопольським Кримським Лазарем, вікарієм Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП єпископом Ялтинським Нестором, благочинними I і II Сімферопольських благочинь протоієреями Богданом Северином та Іоанном Шимоном та іншими священниками сімферопольських храмів, а також із «головою республіки Крим» Сергієм Аксьоновим та іншими узяв участь у зустрічі провідної ікони головного храму збройних сил РФ «Спас Нерукотворний», яку було доправлено для вшанування з Севастополя до Сімферополя у супроводі тогочасного командувача ЧФ РФ адмірала Олександра Мойсеєва.

4 червня 2019 року в кіноконцертному комплексі «Ювілейний» в окупованій Ялті відбулася урочиста церемонія відкриття XIII «міжнародного» пропагандистського фестивалю «Великое русское слово», участь у якій узяли голова Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко, «голова республіки Крим» Сергій Аксьонов, «голова» кримського «парламенту» Володимир Константінов, митрополит Сімферопольський і Кримський УПЦ МП Лазар, вікарій Сімферопольської і Кримської єпархії єпископ Ялтинський Нестор, секретар єпархії протоієрей Олександр Якушечкін, члени Ради Федерації та депутати Державної Думи РФ, члени уряду РФ, громадські та політичні діячі РФ та окупованих нею територій, представники «органів місцевого самоврядування» тощо.

26 червня 2020 року одним з героїв сюжету підконтрольного окупантам телеканалу «Крым 24» став прес-секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП Олександр Якушечкін, що на камеру взяв участь у незаконному голосуванні за поправки до конституції держави-окупанта.

27.06.2020, секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП протоієрей Олександр Якушечкін в ефірі підконтрольного окупантам телеканалу «Крым 24» закликає мешканців окупованого Криму брати участь у незаконному голосуванні за поправки до конституції РФ.
ФОТО: «Аргументы недели Крым» (скріншот)
https://www.youtube.com/watch?v=fi2XJ8k5pNc

18 березня 2021 року, під час зустрічі Володимира Путіна з представниками громадськості окупованих АР Крим і міста Севастополя в режимі відеоконференції, протоієрей Олександр Якушечкін подякував голові держави-окупанта за «увагу до духовно-морального відродження нашого суспільства» та за «патронат» над відтворенням кафедрального Олександро-Невського собору УПЦ МП в Сімферополі, а також за прийнятий у 2014 році указ про святкування 800-річчя князя Олександра Невського як «святого нашої російської землі». «Саме на прикладі таких історичних діячів нам і слід виховувати нашу молодь, будувати майбутнє нашої держави», – додав він, також привітавши Путіна зі «святом ‒ днем кримської весни». «Те, що зовсім нещодавно була заснована нова державна нагорода ‒ медаль святителя Луки [Войно-Ясенецького], є свідченням того, що наша Вітчизна розвивається у вірному напрямку», – заявив Якушечкін. До всього іншого, секретар кримської єпархії УПЦ МП повідомив, що мешканцям окупованого Криму дуже хотілося б знати відповідь на запитання про те, коли вони зможуть отримувати медичні послуги «відповідно до тих високих федеральних стандартів, які є у нашій країні», та попросив «державної підтримки того соціального служіння, яке розвиває наша свята православна церква». «В нас є в Криму Товариство православних лікарів святителя Луки. І вже понад 20 років воно діє. Аналогічні товариства є і в інших єпархіях нашої Російської православної церкви», – висловився Якушечкін, таким чином цілковито ясно давши зрозуміти, що представники кримських осередків УПЦ МП вважають РФ своєю державою та відверто визнавали себе частиною РПЦ ще до створення її «Кримської митрополії» шляхом анексії кримських єпархій УПЦ МП.

13.09.2021, секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП протоієрей Олександр Якушечкін через підконтрольні окупантам медіа закликає мешканців окупованого Криму брати участь у незаконному голосуванні на виборах до Держдуми РФ.
ФОТО: «Крыминформ» (скріншот)
https://www.c-inform.info/news/id/97563

13 вересня 2021 року секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП Олександр Якушечкін публічно закликав мешканців окупованого Криму взяти участь у незаконному голосуванні на виборах до Державної Думи РФ. «Парафіяни – це громадяни нашої країни, тож не забудьте віддати свій голос для того, щоб зберегти майбутнє вітчизни саме таким, яким ви його хочете», – заявив він тоді, маючи на увазі РФ.

15 грудня 2021 року під час чергових «парламентських зустрічей державної ради республіки Крим» у рамках «регіонального етапу» російських XXX Міжнародних Різдвяних освітніх читань «До 350-річчя від дня народження Петра I: секулярний світ і релігійність» протоієрей Олександр Якушечкін, відомий до того як лауреат «державної премії республіки Крим» отримав з рук  «голови державної ради республіки Крим» Володимира Константінова «почесне звання «Заслужений працівник освіти республіки Крим» – за «великий особистий внесок у збереження духовно-моральних цінностей, зміцнення міжконфесійного миру та благодійну діяльність».

 

Сергій КОНАШЕВИЧ

 

Фото на головній:

17.01.2018, прес-конференція з нагоди свята Хрещення Господнього, мультимедійний прес-центр МІА «Россия сегодня» (м.Сімферополь); У центрі – очільник «головного управління МНС РФ по республіці Крим», полковник внутрішньої служби Володимир Іванов); Поруч з ним – секретар Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ МП, настоятель Петропавлівського кафедрального собору в Сімферополі, протоієрей Олександр Якушечкін.

ФОТО: «РИА Новости Крым», https://crimea.ria.ru/20180117/1113456632.html

________________________________________

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Інформаційна платформа “Голос Криму. Культура” – про Крим чесно, якісно, актуально” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Implemented within the project “Information Platform” Voice of Crimea. Culture “- about Crimea honestly, qualitatively, actually” with the support of the Media Development Fund of the US Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the US government.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: