Бронтозавр – символ міста Саки
/

Бронтозавр – символ міста Саки

Почати

Візитівкою Сак і навіть його геральдичним символом став бронтозавр, якого місцеві мешканці лагідно називають Бронтя або Бронтик.

Бронтозавр у Саках з’явився на початку 1930-х. Євпаторійський скульптор-самоук, палеонтолог за освітою Сергій Лихошерстов створив скульптурну візитівку Сак: чотирьох представників славетного у допотопні часи сімейства динозаврів. Офіційна назва: «Боротьба бронтозавра з цератозаврами». На величезного, виконаного скульптором у натуральну величину, двадцятиметрового бронтозавра напали чотириметрові зубасті хижаки — цератозаври.

Цікаво, що першого динозавра в Криму відкопали лише у 1934 році на горі Бешиктау в Бахчисарайському районі. У 1960-ті роки на тій же горі знайшли і фрагмент хребта качкодзьобого динозавра завдовжки до 15 метрів. Крим у юрську добу являв собою архіпелаг, що ланцюжком островів тягнувся серед моря на місці нинішніх Кримських гір. Тепле неглибоке море з островами створювало сприятливі умови для існування динозаврів.

Бронтозавр жив у кінці юрського періоду (155-152 млн років тому). Він був великим рослиноїдним динозавром, з довгою шиєю та з довгим  хвостом. Передні кінцівки були трохи коротше задніх. Найбільший вид, Brontosaurus excelsus, важив до 15 тонн. У Криму вони не водилися, принаймні палеонтологи жодних доказів цього не знайшли. Скам’янілості знайдені у відкладеннях формування Морисон у штатах Вайомінг та Юта у США, принаймні більше ніде їхні кістки не знаходили. Не було знайдено навіть жодного черепа бронтозавра. Цератозавр, менший за розміром хижак (лише 6 метрів у довжину), був поширений на більшому ареалі – Північна Америка, Африка та Європа. Достеменно невідомо, чи справді цератозаври об’єднувалися у зграї для полювання на велику здобич.

Нині дино-парки стали модною розвагою, вони існують і в Криму, найвідоміший такий є в Ялті, безпосередньо в Нікітському ботанічному саду. Ще один – у сусідній до Сак Євпаторії. Але три чверті століття тому, коли Сергій Лихошерстов спорудив свого бронтозавра, це було чимось незвичайним.

Про автора скульптури відомо небагато: народився в Севастополі, вчився у Харківському університеті на природничому факультеті, який закінчив у 1917 році. Палеонтологія була його фахом, але життя змусило до іншого роду занять. З 1920 року Лихошерстов мешкав у Євпаторії і працював вчителем. Захоплення палеонтологією не полишало його – Лихошерстов збирав поштові картки із зображенням динозаврів, птеродактилів, предків крокодилів.

У 1930-ті Лихошерстову вдалося отримати дозвіл на втілення його давнього задуму – незвичайної скульптурної композиції: великий травоїдний бронтозавр, який зазнав нападу трьох набагато менших за розміром хижих динозаврів – цератозаврів. Це – перша скульптура в Європі, присвячена динозаврам. Існує легенда, що на рубежі 1920-1930-х років поблизу Миколаївки шторм розмив ділянку берега, й оголив скам’янілі кістки давно вимерлих тварин. Поки на місце знахідки прибули палеонтологи, місцеве населення встигло розтягнути по домівках величезні рештки давніх тварин – як виявилося, мамонтів. Для мешканців селища організували лекцію про важливість збереження  таких знахідок для науки. Ця подія, можливо, й спонукала місцеву владу Сак включити до плану монументальної пропаганди пропозицію Лихошерстова щодо допотопних монстрів.

На догоду ідеології Лихошерстов перед роботою над скульптурною композицією, присвяченою динозаврам, створив барельєф на пам’ятнику лейтенанту Шмідту в Севастополі (що зберігся і досі), а також монумент звільненій праці в Саках: молотобоєць кувалдою трощить ланцюги, що опоясали земну кулю (зруйнований нацистами під час окупації).Бронтозавр – символ міста Саки

Матеріал для виготовлення динозаврів Лихошерстов винайшов сам — тирса у суміші з магнезіальним цементом місцевого виробництва – із Сакського хімзаводу. Скульптурну композицію встановили в Курортному парку неподалік санаторію імені Бурденка. У путівнику по Криму, виданому до Другої світової війни, написано: «В новом пруде за первым санаторием в живописной скульптурной группе представлен бронтозавр с нападающими на него ихтиозаврами. Ихтиозавр — морской ящер». Але це було помилкою автора путівника – звісно, зображені скульптором динозаври-хижаки були мешканцями суходолу, а іхтіозавр – ззовні виглядав як велика зубата риба без зябер.

Друга світова війна завдала значних пошкоджень скульптурі: у хвіст і бік бронтозавра влучили осколки бомби. «Бронтик» перебував у занедбаному стані всі повоєнні роки, поки в 1982 році не провели повну реконструкцію скульптурної композиції. З ініціативи головного лікаря об’єднання санаторно-курортних закладів Пілецького вирішено відновити динозаврів. Роботу доручили майстрам Кримського художнього комбінату: скульптору Ніні Петровій та чеканникам Шевчуку і Черкасову. Динозаврів відтворили у повній відповідності до задуму Лихошерстова, але тепер уже з бетону, з мідним покриттям ззовні.

У 2005 році міська рада затвердила силует доісторичного гіганта на гербі Сак. Тепер його статус як міської символіки можна вважати офіційним.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Валерій Верховський

Автор культурологічних статей, український письменник-фантаст, журналіст газети «Кримська світлиця» 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: